Nálada německých firem se lepší, potvrzuje Ifo

(Aktualizováno 10:47) Další signál zlepšující se důvěry v německou ekonomiku dnes přichází z řad firem. Sledovaný index podnikatelské nálady sestavovaný institutem Ifo v prosinci podruhé v řadě roste, tentokrát na očekávanou úroveň 105,5 bodu z listopadových 104,7 b.

Výsledky průzkumu mezi zástupci zhruba 7 tisíc společností ukazují navíc zvýšení očekávání pro příštích šest měsíců – tento subindex vzrostl na 101,1 b. z 99,8 b. (konsensus 100,5 b.). Hodnocení současné situace zůstalo na listopadové úrovni 110 bodů, přičemž se očekával mírný růst subindexu na 110,4 b.

Německý akciový index DAX, který od rána silně roste, připisuje další zisky na 1,8 %. Eurodolar se obchoduje bez větších výkyvů u dopoledne nastavené laťky 1,2320 EURUSD.

Investoři začínají německé ekonomice opět věřit. Vydrží to?

Prudký růst zaznamenal v úterý zveřejněný index očekávání investorů ohledně německé ekonomiky. ZEW se zvýšil z 11,5 na 34,9 bodu, vysoko nad očekávání a zároveň na nejvyšší úroveň od letošního května. Prezident ZEW Clemens Fuest ale optimismus mírnil slovy, že faktory růstu indexu mohou být pouze dočasné.

Institut Ifo nedávno zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní i příští rok. Upozornil, že nižší ceny ropy a klesající euro pomáhají překonat šok z ukrajinské krize. Pro příští rok nyní Ifo největší evropské ekonomice předpovídá růst o 1,5 procenta, místo původně odhadovaného růstu o nejméně 1,2 procenta. V tomto roce se HDP podle nové prognózy zvýší o 1,5 procenta. Ještě před měsícem přitom institut naznačoval, že německá ekonomika, na které závisí i mnoho firem z České republiky, by letos mohla stoupnout o pouhé jedno procento.

Ve třetím čtvrtletí se německá ekonomika jen těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,1 procenta klesl. 

Newsletter