Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Nálada německých investorů pod bodem mrazu

Říjnový index důvěry investorů v Německu nervozitu ze slábnoucí evropské ekonomiky nerozprášil. Naopak. Sledovaný index ZEW v tomto měsíci klesá podesáté v řadě a co víc, poprvé od konce roku 2012 se ocitá v záporném teritoriu.

Klíčový index očekávání pro příštích šest měsíců klesl na -3,6 bodu z úrovně 6,9 bodu v září. ZEW je horší v každém měsíci v řadě od prosince, kdy index vystoupal na své sedmileté maximum. Ekonomové a analytici v tržním konsensu očekávali pokles na hodnotu poblíž nuly, nicméně například tým Commerzbank odhadoval propad až na -5 b.

Recese německé ekonomiky za dveřmi?

Ještě prudším propadem prošel index hodnocení současných podmínek, který padl na 3,2 bodu z 25,4 bodu, při očekávání mnohem mírnějšího poklesu na 15 bodů.

Dnešní údaj navazuje na sadu špatných dat z německé ekonomiky, která vyšla minulý týden v podobě továrních zakázek, průmyslové výroby i obchodní bilance, a potvrzuje obavu, že německý hospodářský motor, dosud ženoucí eurozónu kupředu, se zadrhává.

Objednávky v německém průmyslu padly nejprudčeji od roku 2009

Průmyslová výroba v Německu propadla nejprudčeji od roku 2009

„Slabost posledních ekonomických údajů z Německa (kterou lze částečně připsat mimořádným faktorům) dává výrazně narůst obavám z poklesu německé hospodářské aktivity,“ uvedl institut ve zprávě.

Institut ZEW vydává také index důvěry investorů pro celou eurozónu. Ten v říjnu také výrazně klesl, a to na 4,1 bodu z 14,2 bodu v září.

Další recese v eurozóně? Důvěra v ekonomiku nejníž od května 2013

Newsletter