Nálada německých podnikatelů se horší čtvrtý měsíc v řadě

Nálada v německém podnikatelském sektoru se horší již čtvrtý měsíc v řadě. Index institutu Ifo v srpnu klesl na 106,3 bodu z červencových 108 bodů. Analytici očekávali mírnější pokles o jeden bod.

Hůře oproti očekávání i předchozímu měsíci dopadly také oba subindexy – pohled na současnou situaci i očekávání pro příštích šest měsíců. Ukazatel současných podmínek klesl o 1,8 b. na 111,1 bodu, zatímco index očekávání se snížil o 1,7 b. na 101,7 b.

Němečtí investoři věří ekonomice čím dál méně, ZEW slábne 7 měsíců v řadě

Průzkum odráží postoj zástupců zhruba 7 tisíc společností. Z německé ekonomiky, považované za hnací motor celé eurozóny, v posledních týdnech přicházejí horší zprávy, částečně vlivem geopolitického napětí. Hrubý domácí produkt Německa se ve 2Q snížil o 0,2 %, především vlivem mírné zimy, která působila ve prospěch růstu v prvních třech měsících roku.

Centrální banka Bundesbank v červnové prognóze odhadla letošní růst německé ekonomiky tempem 1,9 % a jeho zrychlení na 2 % v roce příštím, její aktualizaci představí v prosinci a lze očekávat revizi směrem dolů. 

Bundesbank: Výhled pro německou ekonomiku se zatemňuje

Newsletter