Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Nálada v německé ekonomice zlomila sedm měsíců poklesů

Důvěra v německou ekonomiku pohledem finančních expertů, index ZEW, v prosinci zvrátila sedm měsíců poklesů v řadě a vzrostla přes prosincové zasedání ECB, jehož výsledek trhy přijaly jako zklamání. Růst indexu promlouvá do prudkého růstu evropských akcií a mírného posílení eura vůči americkému dolaru.

ZEW index odráží názory 350 expertů z německého finančního sektoru. Jeho dílčí index současných podmínek vzrostl z 54,4 na 55 bodů při očekávání drobného poklesu k 54,2 b. Zásadněji sledovaný dílčí index výhledu poskočil na 16,1 z 10,4 bodu a překonal očekávání 15,0 bodu.

Vzestup ZEW indexu je cenný v podmínkám celkového zklamání finančních trhů z prosincového rozhodnutí ECB. Trhy sázeli na rozšíření objemu nákupů ECB a toto „nažhavené očekávání“ někteří členové vedení ECB následně kritizovali jako iracionální a jako nepochopení dřívějších signálů z ECB.

Draghi ŽIVĚ: ECB srazila sazbu a prodloužila QE. Euro prudce sílí

Radost chladí dlouhodobější pohled, který říká, že ZEW je stále pod svým dlouhodobým průměrem a pokulhává za dalšími výhledovými indikátory pro německou ekonomiku. 

Německý průmysl se zvedá, ukazují zakázky po třech měsících poklesu

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí zrychlil meziroční růst na 1,8 procenta z 1,6 procenta ve druhém kvartálu. Německá vláda v říjnu snížila odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Za zhoršením výhledu stálo zpomalování růstu v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Na příští rok Berlín nechal odhad růstu beze změny na 1,8 procenta.

Newsletter