Dolar pozvolna umazává dopolední ztráty v dolarovém indexu. Proti euru obrátil do zisku. V 14:30 se zaměříme na data z amerického trhu práce, maloobchodu a průmyslu. Měny regionu jsou ve ztrátě, projevuje se oslabující euro proti dolaru. Koruna míří směrem k 26,00 za euro.

Náladu německých investorů drtí Ukrajina, Skotsko i ECB

Respektovaný index důvěry investorů ZEW v Německu se v září zhoršil devátým měsícem v řadě pod tlakem geopolitického napětí a protiruských sankcí i rozhodnutí ECB spustit nový rozsáhlý program měnové stimulace, potvrzující, že vyhlídky eurozóny nejsou dobré. Klíčový index očekávání pro příštích šest měsíců klesl na 6,9 bodu z úrovně 8,6 bodu v srpnu. Zhoršuje se v každém měsíci v řadě od prosince, kdy index vystoupal na své sedmileté maximum. Zásadně prudším propadem prošel index hodnocení současných podmínek. Ten padl na 25,4 bodu při očekávaném zhoršení pouze na 40,0 z 44,3 bodu.

Německá ekonomika ve druhé čtvrtině roku klesla a posle posledních slov guvernéra Bundesbank Jense Weidmanna oživení ve druhé polovině roku nebude tak silné, jak se původně očekávalo. ECB snížila sazby na nové rekordní dno a oznámila, že v říjnu spustí odkup aktiv. Do toho promlouvají i vyhlídky na těsný výsledek referenda o samostatnosti Skotska, který ať už tak či tak, ani v jednom případě nebude dobrý.

Bundesbank v červnu odhadla letošní růst německé ekonomiky na 1,9 %, pro příští rok na 2 %. Rostou ale sázky na to, že výhled přehodnotí, pro letošek někam do blízkosti 1,5 procenta shora. ECB čerstvě zhoršila očekávání letošního růstu bloku jen na 0,9 %, příští rok čeká 1,6 %, pro rok 2016 pak 1,9 %. S ohledem na postavení německé ekonomiky tyto výhledy již v tuto chvíli nejsou konsistentní. 

Newsletter