Náročný den „zlatých“ brokerů

Dnešní den si na své konto může připsat minimálně jeden rekord. O ten se postarali brokeři obchodující se zlatem, kteří svými silami dokázali vypořádat zhruba trojnásobek průměrného denního objemu.

Zlato tak má (téměř) za sebou jeden z nejtěžších obchodních dní, který byl tažen úprkem investorů k tomuto bezpečnému přístavu. Obava z budoucího vývoje americké ekonomiky pod taktovkou Trumpovy administrativy vyústila v to, že v brzkých ranních hodinách newyorského obchodování se mezi investory „vyměnilo“ celkem 570 tisíc futures kontraktů. Toto číslo odpovídá téměř trojnásobku průměrného denního objemu.

Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům

Z historických dat jsme ještě větší objemy pozorovali pouze ve dvou případech, a to 24. června 2016 po odhlasování tzv. brexitu a 15. dubna 2013, kdy zlato registrovalo svůj největší propad za posledních třicet let. Brokeři jsou za tento vývoj poměrně vděční, jelikož si díky zvýšené volatilitě vydělají mnohem více na účtovaných komisních poplatcích.

„Trh se zlatem je místo, kde se v tuto chvíli odehrává to hlavní dění,“ řekl pro agenturu Bloomberg Bernard Sin, šéf komoditního oddělení ve společnosti MKS. „Zdá se, že čím dál tím více lidí se chce svést na neustále se zvětšující zlaté vlně.“

Zlato v průběhu dne přeci jen korigovalo dopolední zisky, které ho dostaly až nad hranici 1300 dolarů za unci. Podle názoru více jak 20 analytiků, kterých se ještě před americkými volbami dotázala agentura Bloomebrg, by zlato po Trumpově zvolení mohlo dosáhnout až 1395 dolarů za trojskou unci.

HSBC stručně a jasně: Ať vyhraje kdokoliv, nakupujte zlato

Newsletter