Euro proti dolaru oslabuje pod 1,0700 EURUSD. Z měn regionu je v zisku zlotý a koruna. Domácí měna opětovně testuje hranici 24,60 za euro.

Nastal čas pro růst úrokových sazeb

Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka dnes zvýší sazby. Samo rozhodnutí o růstu úroků by mělo být nejméně komplikovanou záležitostí. Fed v minulosti růst sazeb velmi obsáhle komunikoval, takže jejich růst o 25 bps by měl být takřka zaručen. Jednalo by se o první vzestup sazeb od roku 2018 a zároveň tedy první od jejich dramatického poklesu na počátku pandemie. Na trhy by však měly mít dopad  spíše další okolnosti.

Trhy očekávají růst sazeb na každém zasedání v tomto roce. Vidíme zároveň velkou pravděpodobnost dvojího zvýšení (o 50 bps) na květnovém zasedání. Zdroj: Bloomberg
Trhy očekávají růst sazeb na každém zasedání v tomto roce. Vidíme zároveň velkou pravděpodobnost dvojího zvýšení (o 50 bps) na květnovém zasedání. Zdroj: Bloomberg

Co sledovat – tečkový graf a rozvahu

První věcí, na kterou by se obchodníci měli zaměřit, je tečkový graf (dot-plot chart), který odhaluje očekávaní členů FOMC k dalšímu růstu sazeb. Ještě v prosinci se dle odhadů měly letos sazby zvedat pouze 2x, avšak nyní trh očekává alespoň ….. šestinásobné zvýšení! Takže první důležitou otázkou je, zda tečkový graf tato očekávání potvrdí.

Dalším důležitým bodem k řešení je bilance centrální banky. Pravděpodobně se dnes nedočkáme žádných závazků, ale v průběhu tiskové konference by toto téma mohlo rezonovat. Obchodníky bude nejvíce zajímat termín začátku procesu a rychlost snižování bilance. Jedná se o protiklad ke kvantitativnímu uvolňování QE („tištění peněz“), které dlouhé roky podporovalo cenu akcií a dalších finančních aktiv. Čím bude intenzivnější tlak na snižování rozvahy, tak tím více by finanční trhy mohly reagovat negativně.

Vyšší sazby jsou důležitým faktorem, ale tempo snižování rozvahy Fedu bude pro akcie důležitější. Vidíme jasnou korelaci mezi změnami bilance - tempa nákupů aktiv důležitých centrálních bank (Fed, ECB, BoJ – zelená oblast) a vývoji globálních akciových trhů (červená čára). Zdroj: XTB Research
Vyšší sazby jsou důležitým faktorem, ale tempo snižování rozvahy Fedu bude pro akcie důležitější. Vidíme jasnou korelaci mezi změnami bilance – tempa nákupů aktiv důležitých centrálních bank (Fed, ECB, BoJ – zelená oblast) a vývoji globálních akciových trhů (červená čára). Zdroj: XTB Research

Klíčové trhy, které stojí za to sledovat

US100

Technologický index US100 má za sebou důležitou korekci, za kterou z velké části stojí právě změna směru měnové politiky. Utahování je negativní, ale z krátkodobého pohledu je trh přeprodaný a úroveň 13 000 bodů už alespoň 3x poskytla odraz pro korekci. Pokud nebude Fed příliš jestřábí, mohla by blízkost této úrovně zafungovat i tentokrát.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Zlato

Ceny zlata otestovala maxima z 2020, nicméně poslední spíše pozitivní vývoj ruské agrese na Ukrajině mu příliš nepřeje. Reakce na této komoditě by však měla být docela čitelná. Čím více jestřábí Fed bude, tak tím horší dopad na cenu zlata lze očekávat.

EURUSD

Pár zůstává v silném klesajícím trendu. Válka na Ukrajině zvyšuje rizikovou averzi, což pomáhá USD a naopak potápí rizikovější EUR. Jestřábí Fed by znamenal ještě vyšší tlak na posílení dolaru. Je však třeba mít na paměti, že očekávání jsou poměrně vysoká a pokud se je nepodaří naplnit, tak by euro mohlo dobýt část svých ztracených pozic.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: Očekáváme růst sazeb Fedu o 25 bps. Očekávání dalšího růstu sazeb jsou však tak vysoká, že by zasedání nutně nemuselo být negativní událostí pro finanční trhy. Velkou neznámou a rizikem je však pro investory snižování bilance Fedu v tomto roce.

Rozhodnutí o sazbách je na programu v 19. hodin, tisková konference Powella začíná o 30 minut později. Můžete se těšit na živý přenos na youtubovém kanálu XTB a zásadní informace v naší sekci „Zprávy“.

Převzatý text z webu XTB.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter