Nástup nového kryptodolaru. I díky Goldman Sachs

Fintech společnost Circle pod záštitou investiční banky Goldman Sachs a kryptoměnového giganta Bitmain oznámila plánované spuštění kryptoměny Circle USD Coin (USDC), jejíž tržní cena bude vázána na hodnotu amerického dolaru.

Myšlenka USD Coinu je prostá. Nabídnout prostředek směny, který si vezme to nejlepší z obou světů – transparentnost a volnost kryptoměnového světa a cenovou stabilitu, které se mohou těšit tradiční měny. Kolísání kurzů na kryptoměnových párech stojí v cestě směnným transakcím a uvaluje dodatečné náklady na získávání informací ohledně ceny a cenového vývoje kryptoměn. Stabilní digitální token proto může významně zvýšit operativní efektivnost těchto transakcí.

Stabilita však není zadarmo. Kvůli této přidané hodnotě museli vývojáři USDC obětovat jinou superschopnost, které se kryptoměny těší – decentralizaci. Circle proklamuje, že každý emitovaný token USDC bude podložen americkým dolarem. I tento koncept má však své limity, které byly již mnohokrát demonstrovány na podobném digitálním tokenu – Tether (USDT).

Tether zastává funkci, o kterou se nyní uchází USDC, již od roku 2014. Tether se v objemu denních transakcí řadí pravidelně mezi TOP 3 obchodované kryptoměny, čímž prokazuje velký potenciál a poptávku po tomto aktivu. Udržitelnost stabilního směnného kurzu vůči dolaru je v krátkém období limitována likviditou dolarových rezerv a operativní efektivností zaštiťující instituce. Tento nedostatek byl již několikrát demonstrován v historii Tetheru, kdy se jeho cena významně odchýlila od dolarové parity. Tento efekt byl ještě umocněn řadou obvinění z podvodu ohledně neúplného krytí plynoucí z údajné nedostatečné výše rezerv.

Circle by měl v tomto ohledu být o podstatný krok dále. Součástí jeho aktivit by údajně měly být pravidelné audity třetích stran a držba dolarových rezerv na transparentních účtech v etablovaných bankovních domech.

Celkový přínos pro kryptoměnovou komunitu je rozporuplný. Zatímco výhoda stabilního a důvěryhodného aktiva v kryptoměnových transakcích přináší operativní efektivnost a možnost mezinárodní směny mezi jednotlivými kryptoměnami prostřednictvím stabilního aktiva, tento koncept nepodpoří původní myšlenku, se kterou byly kryptoměny stvořeny, a to myšlenku decentralizované měny, která je oproštěna od tradičních měn, které jsou pod kontrolou centrálních bank. Nesporným přínosem je nicméně profesionalita spolupráce kryptoměnového startupu s etablovanými finančními institucemi a regulátory, která byla doposud nevídaná, čímž potvrzuje, že tyto dva světy nejsou bezpodmínečně vzájemně se vylučující.

Autorem textu je Jan Záhumenský, analytik Kryptofondu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter