Ne každý je jako Jamie Dimon, ne každý šéf „věřil“ své firmě

Jamie Dimon byl jeden z mála. „Insiderů“ z řad vrcholného managementu, kteří nakoupili akcie vlastní firmy, bylo jak šafránu…

Naprostá většina CEO společností zařazených do indexu S&P 500 si ve volném obchodování svůj titul nenakoupila. Podle agentury Bloomberg byl jedním z důvodů této nečinnosti rekordní růst cen akcií. Velkou roli hrála především rally „Donalda Trumpa“, která s sebou přinesla nejen několik nových historických rekordů, ale především dostala ukazatel P/E indexu až na jeho sedmiletá maxima. Ještě větší váhu měl pak fakt, že velká většina šéfů si akcie kupovat nemusí, jelikož je obdrží jakožto součást obvykle milionových odměn a bonusů.

Asi nejzvučnější výjimkou byl šéf americké banky JP Morgan Jamie Dimon, který v únoru nakoupil akcie za více jak 26 milionů dolarů. I přes toto číslo však nejde o naprostého rekordmana (viz graf níže).

Prvenství za rok 2016 drží firma Wallgreens Boots, jejíž CEO Stefano Pessina utratil za akcie 162,8 milionů dolarů z celkových 164 milionů, které do ní vložil on s ostatními „insidery“. Hned poté následuje Twenty-First Century Fox, kde největší nákup provedl akcionář s více jak 10% podílem. Zmiňovaná JP Morgan je pak s celkovými 28 miliony dolarů až na páté příčce.

Krok, kdy si šéf firmy nakupuje vlastní akcie nad rámec bonusů, je všeobecně vnímán jako důkaz důvěry v budoucí vývoj. Dimon nakoupil titul JP Morgan poté, co se jeho hodnota dostala nejníže za posledních více jak 2,5 roku. Obdobně na tom byl i Stephen Wynn z Wynnn Resorts, který vynaložil 46,9 milionů, aby tak podpořil svou společnost, jejíž tržní hodnota klesla za 12 měsíců před nákupem o více jak polovinu.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

„Akcie se mi líbí. Nakoupil jsem ji proto, že ji považuji za extrémně levnou,“ řekl na začátku ledna 2016 Wynn novinářům. Od té doby se cena titulu zvýšila o + 46 %. Vydělává i šéf JP Morgan, který si od poloviny loňského ledna přišel na bezmála + 60 % ze své tehdejší investice.

Newsletter