(Ne)bezpečná sázka na japonský jen? Co čekat od Bank of Japan?

Zdroj: Depositphotos

Japonská měna proti dolaru i letos citelně oslabovala. Bank of Japan několikrát upravila cílení výnosové křivky, opakovaně však upozornila, že nejde o předvoj zvýšení sazeb. K tomuto kroku jí schází dostatečně silné potvrzení o udržitelném posunu inflace směrem k cíli. Které faktory sledovat s ohledem na další vývoj jenu? A co čekat od Bank of Japan v příštím roce?

Japonská centrální banka je v podstatě stejná jako ostatní centrální banky, pokud jde o využívané nástroje měnové politiky. Odlišuje se však dobou, jak dlouho udržuje svou měnovou politiku extrémně akomodativní. Je aktivní nejen na dluhopisovém, ale nepřímo i na akciovém trhu. O dluhopisovém trhu se nebojíme říci, že je díky tomu silně zdeformovaný. U toho akciového jsme již vliv činnosti Bank of Japan pozorovali.

S ohledem na aktuální situaci japonské ekonomiky není tolik spekulované zvýšení sazeb žádnou jistotou. Inflace je sice nad úrovní inflačního cíle, Bank of Japan však pochybuje o udržitelnosti trendu. K tomu bude potřeba více dat, především těch z trhu práce. Jestliže se potvrdí, že i v roce 2024 porostou mzdy rychleji než produktivita, jazýček na vahách by se mohl naklonit alespoň k posunu úroků ze záporu na nulu.

Více se o japonské měně, která byla letos katem mnohem spekulantů sázejících na její posílení, dluhopisech, ekonomice a centrální bance dozvíte od šéfredaktora Roklen24 Jana Berky, který byl hostem webináře společnosti XTB. Jana Berku zpovídal Head of Research společnosti XTB Jiří Tyleček.

Doplňující komentář Jana Berky

Na webináři bylo také zdůrazněno, že zhoršení likvidity japonského dluhopisového trhu vedlo k rušení plánovaných emisí firemních dluhopisů. Nejistota ohledně toho, jak se budou vyvíjet japonské tržní sazby, drží investory zpátky. Podniky je tak musí nalákat buďto výnosem, případě perspektivou jeho růstu. Fixní výnosy bondů vznikají, velmi stručně řečeno, dle vývoje výnosů státních dluhopisů stejné splatnosti plus prémie. Firemní bond je přece jen rizikovější než státní, proto musí nabídnout něco navíc. Druhou možností je plovoucí výnos ukotvený na konkrétní referenční sazbu plus prémie.

Agentura Bloomberg dnes píše o energetické společnosti Kyushu Electric Power, která jako jedna z mála emitovala pětileté dluhopisy s floatem, který je navázán na šestiměsíční mezibankovní sazbu TIBOR + 30 bodů. Firma uvedla, že trh firemních dluhopisů byl během posledního roku, od první úpravy cílení výnosové křivky ze strany Bank of Japan, nestabilní. Novým bondem tak chce nabídnout něco, co přiláká nové investory a rozšíří paletu financování. K této emisi se firma rozhodla poté, co byla nucena dvakrát pozastavit prodej dluhopisů s fixním výnosem.

Budoucí vývoj japonských tržních sazeb bude záviset na vývoji domácích i zahraničních faktorů. U těch zahraničních si můžeme ukázat především na USA a vývoj amerických výnosů. Jejich pokles z posledních dní pomohl k nižším japonským výnosům, přičemž tento vztah pravděpodobně vydrží. Nižší výnosy uvolňují ruce Bank of Japan, která je podle nás velmi blízko k celkovému uvolnění výnosové křivky. Ostatně již teď je dle posledního rozhodnutí ochotná nechat výnosy, alespoň krátkodobě, přestřelit horní hranici tolerančního pásma desetiletého výnosu na 1 %. Swapové sazby se již dlouho obchodují nad touto hodnotou, což samo o sobě značí, že trh s možnou další úpravou už pracuje.

Zdroj: Bank of Japan
Zdroj: Bank of Japan

Co se týče japonských sazeb, tam je situace stále dost nejistá. Bank of Japan nemá jisté, že vyšší inflace zůstane udržitelná. Chce vidět nejen potvrzení na straně prognózy ukazující dosažení 2% inflace na celém prognózovaném horizontu, ale především nárůst mezd. Podle včerejšího komentáře člena Bank of Japan Nakamury vidíme náznaky, že by růst mezd mohl překonat inflaci. Zásadním obdobím bude jaro příštího roku, kdy v Japonsku dochází ke mzdovým vyjednáváním. Ta letošním skončila největším zvýšením mezd za posledních třicet let. Pokud se bude situace opakovat i příští rok, a růst mezd tak opět překoná růst produktivity, půjde o silný proinflační faktor, zejména bude-li zvýšení postaveno na základě inflace a očekávání.

Firmy k tomu prostředky mají. Za třetí kvartál se jim vzrostly zisky o 20 % meziročně, což by se mohlo projevit nejen v investicích, ale i ve vyšších mzdách. Šlo by především o sektor služeb, u něhož však bude podmínkou poptávka ze strany spotřebitelů. Pokud by se japonské HDP propadlo i ve čtvrtém čtvrtletí, technická recese by ji mohla ochladit, a s tím i možnost vyšších investic a mezd. Největší podíl na poklesu ekonomické aktivity měly investice firem, spotřeba klesla jen mírně.

Poslední zajímavou zprávou z Japonska je pokles zajištění zahraničních investic v portfoliu pojišťoven. Data agentury Bloomberg ukázala, že zajištění měnového rizika přes swapy, forwardy a opce v září kleslo na 47,8 % držených cenných papírů, což je pokles o cca pět procentních bodů oproti stavu před šesti měsíci a je nejvyšší za více než deset let. Může jít o náznak toho, že pojišťovny nečekají prudké posílení jenu navázané na zvýšení japonských sazeb. Spíše ale půjde o fakt, že zajištění je prostě drahé a při jeho realizaci by investice skončily ve ztrátě. Ostatně už tak se japonské pojišťovny potýkají s negativní carry, jelikož své zahraniční investice obvykle financují přes repo trh. A jak víme, americká výnosová křivka zůstává invertovaná.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: XTB, Roklen24, Bloomberg, Reuters, Bank of Japan

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter