Nebudou lidé, obávají se šéfové firem po celém světě

Šéfové firem po celém světě pociťují největší nedostatek lidí s odpovídající kvalifikací za posledních šest let, je závěrem průzkumu PwC mezi 1300 vedoucími představiteli firem z celého světa. Tři čtvrtiny dotázaných nedostatek zaměstnanců označili za největší hrozbu pro svůj podnik. Ještě před šesti lety takto neuvažovala ani polovina dotázaných.

Největší obavy z nedostatku lidí mají šéfové firem v Japonsku a Jihoafrické republice, kde to je v obou případech více než 90 % dotázaných. Velké obavy z nedostatku zaměstnanců s odpovídajícími znalostmi a schopnostmi mají i generální ředitelé firem v Číně (90 % považuje nedostatek lidí za velkou hrozbu pro svůj byznys), Hongkongu (85 %), Velké Británii (84 %) a Rumunsku (84 %).

„Obavu z nedostatku zaměstnanců, jejichž znalosti a schopnosti by odpovídaly rychle se měnícím potřebám firem, mají i tři čtvrtiny generálních ředitelů českých firem. A třetina dokázaných označila tento nedostatek dokonce za velkou hrozbu pro svou firmu,“ upozornil Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

Šéfové firem řeší dle závěrů průzkumu nedostatek lidí různými alternativními či zkrácenými úvazky či agenturními pracovníky. Poohlížejí se také po mnohem širším mixu znalostí a dovedností než v minulosti a zaměstnance hledají i ve vzdálenějších regionech, odvětvích či demografických skupinách. Získání kvalitních lidí se stává také jedním z hlavních tahounů aktivity v oblasti fúzí a akvizic. Více než čtvrtina generálních ředitelů uvedla, že přístup ke špičkovým zaměstnancům byl hlavním důvodem pro spolupráci s jinou společností.

„Společnosti zoufale potřebují lidi s velkými technickými znalostmi a dovednostmi, kteří jsou přizpůsobiví a dokáží své schopnosti uplatnit napříč odvětvími. Najít takové lidi však není snadné a za své nadstandardní schopnosti si také nechají patřičně zaplatit,“ dodává Soukup.

Šest z deseti oslovených šéfů firem se domnívá, že vytváření kvalifikované a flexibilní pracovní síly by mělo být prioritou vlády, dodává souhrn průzkumu.

Newsletter