Nečekaně dobré ráno. Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 4,5 %

AKTUALIZOVÁNO – Středeční ráno přineslo nečekaně dobrá data. Český statistický úřad zveřejnil první odhad tempa růstu českého HDP za druhý kvartál. Zatímco predikce pracovala s 3 % meziročně, výsledek se zastavil na 4,5 %. Mezikvartálně  pak bylo dosaženo 2,3 % při očekávání na 0,8 %. Koruna v návaznosti na to atakuje hranici 26,05 za euro.

„Meziroční růst HDP ve druhém čtvrtletí výrazně předčil odhady. Důvěra spotřebitelů v posledních měsících v návaznosti na nízkou nezaměstnanost a rostoucí příjmy indikuje vysoký optimismus tuzemských domácností,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. „Očekáváme, že by si průměrné mzdy mohly za letošní rok připsat nominálně přes šest procent. V důsledku toho předběžné odhady předpokládají, že by hlavním tahounem růstu HDP měla v letošním roce být spotřeba,“ dodal.

Jak je na tom česká ekonomika? Napoví Roklen indikátor

Gec také uvádí, že v průběhu roku se dá dále čekat rostoucí příspěvek investic, které budou podpořeny i čerpáním prostředků ze strukturálních fondů EU. „Naopak příspěvek čistého vývozu bude do konce roku částečně utlumen posilující korunou a rostoucím dovozem v návaznosti na silnou domácí poptávku,“ je přesvědčen ekonom.

Koruna po lepších než očekávaných datech zpevnila krátce až k 26,03 za euro. Aktuálně již konsoliduje kolem 26,07 EURCZK.

„Pokračující hospodářská expanze se opírá především o silnou domácí poptávku, po čtyřech čtvrtletích útlumu přichází oživení investic,“ komentuje data Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. „Růst je široce rozprostřen napříč ekonomikou, silná poptávka podporuje nejen průmysl, ale i většinu odvětví služeb,“ řekla.

Podle Zamrazilové celoroční růst evidentně přesáhne 3 %, v roli tahouna přitom zůstane spotřeba domácností opřená o silný trh práce. „Sílící investiční aktivita zvýší dovozy a zneutralizuje příspěvek čistého vývozu pro hospodářský růst. Inflace bude díky silné domácí poptávce i ve zbytku roku nad inflačním cílem a je možné, že přehřívající se ekonomika bude vyžadovat další zpřísnění měnové politiky ve čtvrtém čtvrtletí,“ je přesvědčena ekonomka.

Podle dat ČSÚ byl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost podle předběžného odhadu o 2,3 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku vzrostl o 4,5 %. Meziročně i mezičtvrtletně bylo ve 2. čtvrtletí 2017 o 4 pracovní dny méně.

Podle předběžného odhadu přispěla k rychlému růstu zejména domácí poptávka, podpořená rostoucí spotřebou domácností i investiční aktivitou firem. Rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb.

Na trhu práce bylo zvýšení výkonnosti české ekonomiky i nadále doprovázeno rostoucí zaměstnaností. Ve 2. čtvrtletí byla zaměstnanost o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,3 %.

Newsletter