Neházejte flintu do žita, radí Goldman Sachs

Americká investiční banka Goldman Sachs si udržuje pozitivní výhled. Hlavní ekonom Jan Hatzius je přesvědčen, že, byť se první čtvrtletí neslo ve znamení horších než očekávaných dat, má americká ekonomika nakročeno k mnohem slibnějším měsícům.

„Americká makroekonomická data byla doposud horší, než jsme původně očekávali. Růst během prvního čtvrtletí bude pravděpodobně výrazně pod úrovní trendu. I přesto ale počítáme s tím, že bude rok  2015 z hlediska tempa růstu podobný roku 2014, který taktéž zahájil pomaleji, ale ve druhém čtvrtletí už rostl poměrně solidním tempem,“ přepisuje Hatziusova slova server Business Insider.

Zvrat, jehož příchod očekává hlavní ekonom Goldman Sachs už během 2Q 2015, bude podpořen několika fundamenty. Prvním z nich bude počasí. Právě tuhá zima byla jedním z hlavních důvodů horšího výkonu největší ekonomiky světa, která se výrazně projevila obzvláště v americkém realitním sektoru.

Banka taktéž očekává zlepšení v oblasti americké spotřeby. Od října minulého roku, kdy začaly díky levné ropě padat ceny benzínu, se poměrně slušně zvýšila úroveň úspor domácností. Ty teď postupně ušetřené zdroje začínají využívat, což se nutně projeví ve vyšším výstupu americké ekonomiky.

Dalším pozitivem by měl být zvrat na ropě, který během posledních několika dnů pozorujeme. Hatzius počítá s tím, že ve druhé polovině letošního a během celého příštího roku se ceny „černého zlata“ normalizují na původní úrovně, což pozitivně ovlivní především vývoj energetického sektoru.

Posledním bodem je pak oblast vládních výdajů. Ty mají během čtvrtého a poté prvního čtvrtletí tendenci zpomalovat, což se v průměru během posledních pěti let projevilo ve zpomalení tempa růstu produktu o zhruba 0,6 %. Ve druhém čtvrtletí pak vždy tento sezónní efekt vymizel.

Pro 1Q 2015 tak Goldman Sachs očekává růst na úrovni 1,2 %. Během druhého čtvrtletí však predikuje výrazný odskok, jenž se zastaví až na 3,5 %.

Býk v přestrojení za medvěda

Faber: Americký akciový trh je „zcela neatraktivní“

Newsletter