Nejbohatší Čech atakuje Británii, spustí vlastní banku

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala ve Velké Británii bankovní licenci a spouští vlastní banku Clear Bank. Podle serveru IHNED.cz se bude zaměřovat zejména na převody peněz mezi jednotlivými bankami v zemi.

Clear Bank, která již funguje v testovacím provozu, má být naplno spuštěna letos na podzim. Po 250 letech je zúčtovací banka první svého druhu. Vstupuje tak jako nový hráč na trh, kde dnes působí pouze čtyři etablované bankovní domy – HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays a Lloyds. PPF vstupuje na trh, kde se ročně protočí přes 80 bilionů liber.

„Tato investice je v souladu s dlouhodobým zaměřením skupiny na rozvíjení inovativních a nadějných projektů, ať už jde o e-commerce, fintech nebo biotechnologie. Vidíme zde velký potenciál, a proto jsme stáli při zrodu ClearBank. Získání bankovní licence ve Spojeném království je známkou velké důvěry v tento unikátní projekt,“uvedl Mel Carvill, zástupce skupiny PPF v představenstvu Clear Bank.

V Clear Bank drží skupina PPF 35procentní podíl. Dalších 35 procent vlastní společnost CFFI UK Venture a zbývajících 30 procent má v držení management Clear Bank. Celková investice činí necelou miliardu korun. Sídlo má mít v proslulém londýnském mrakodrapu, kterému se přezdívá Okurka.

Newsletter