Nejbohatší muž planety? Vladimír Putin

Žebříčkům nejbohatších lidí světa již léta vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates. Je tu však někdo, kdo by Gatese i s jeho miliardami mohl možná hravě strčit do kapsy. Podle neoficiálních odhadů je totiž nejbohatším mužem planety ruský prezident Vladimír Putin.

Že Putin patří ke skupině miliardářů, je veřejným tajemstvím. Konkrétní údaj ohledně Putinova majetku však není znám a je stále oblíbeným tématem četných spekulací. Na seznamu nejbohatších lidí světa, který každoročně sestavuje americký ekonomický časopis Forbes, se totiž nikdy neobjevuje. Vůdci a „diktátoři, kteří získávají svůj majetek na základě své mocenské pozice,“ nejsou podle listu v těchto oficiálních seznamech zohledňováni. Na předních místech žebříčku se tak stále objevují stará známá jména jako Bill Gates, Armancio Ortega či Warren Buffett.

Oficiální plat ruského prezidenta činí zhruba 100 000 dolarů, ve svém daňovém přiznání k tomu prý rovněž uvádí byt o velikosti 77 m2 a tři vozy s rokem výroby ještě za časů Sovětského svazu.

Některé zprávy však uvádějí, že Putin vlastní vedle podílů ve firmách za miliardy i řadu jachet, 58 letadel a helikoptér, či 20 paláců a venkovských sídel, včetně letoviska u Černého moře v miliardové hodnotě.

Odhady celkové výše Putinova majetku se značně liší. Britská BBC pracuje s číslem 36 miliard dolarů. Odborník přes Rusko a Putinův kritik Bill Browder v rozhovoru pro americkou televizi CNN však loni vypustil do éteru neuvěřitelnou cifru, když odhadl Putinův majetek na 200 miliard dolarů. Tím by ruský prezident hravě předčil oficiálně nejbohatšího muže planety Billa Gatese, jehož aktuální majetek se odhaduje na zhruba 86 miliard dolarů.

Ať už tak či tak, Putin má nepochybně mezi největšími boháči planety své místo. Sám prý však o tom hovoří jen velmi nerad. Jeho největším jměním je pro něj prý podpora ruského národa. „Ano, jsem nejbohatším mužem světa. Sbírám totiž emoce,“ odpověděl prý na dotaz ohledně výše svého majetku v roce 2008.

Deset bizarních příběhů ze života Billa Gatese

Když má „osmička“ v kapse to, co 3,6 miliardy lidí dohromady

Newsletter