Nejbohatším Čechem je Kellner, z žebříčku Forbes vypadl Bakala

(Doplněno 16:52) Nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes zůstává i letos majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Z aktuálního seznamu nejbohatších lidí planety, kterému již řadu let vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates, tento rok vypadl český podnikatel Zdeněk Bakala. Zástupci české internetové mutace časopisu to dnes uvedli na svém webu.    

Mezi lidmi, jejichž jmění se odhaduje minimálně na jednu miliardu dolarů, jsou kromě Kellnera i další čtyři Češi – vicepremiér a majitel Agrofertu Andrej Babiš, realitní magnát Radovan Vítek, majitel skupiny KKCG Karel Komárek a finančník Pavel Tykač.     

Majetek nejbohatšího Čecha, jenž je v žebříčku Forbesu už podesáté, se snížil z loňských 11 miliard na 8,4 miliardy dolarů. „Největší část majetku má uloženou stále v Rusku a tamější krize je hlavním důvodem, proč zchudl o 2,6 miliardy dolarů, v přepočtu o zhruba 62 miliard korun,“ tvrdí forbes.cz o Kellnerovi. V celosvětovém žebříčku skončil na 160. místě. Babiš je 737., Vítek, Komárek a Tykač figurují ve druhé tisícovce boháčů.     

Důvodem, proč tento rok uhlobaron Bakala nedosáhl na hranici miliardy dolarů, je podle časopisu pokračující tíživá situace v ostravsko-karvinských dolech, ale i propad akcií ukrajinské těžební firmy Ferrexpo a silný dolar.     

Z českých miliardářů za uplynulý rok zažil největší nárůst Radovan Vítek. „Tomu se loni podařilo dokončit nepřátelské převzetí developerské společnosti Orco Germany, posílil také svůj podíl ve firmách provozujících lanovky a vlastnících pozemky ve švýcarském horském středisku Crans Montana a dokončil projekt luxusních bytů Palais Maeterlinck ve francouzské Nice,“ poznamenal český Forbes.     

Žebříček sestavovaný od roku 1987 letos obsahuje rekordních 1826 jmen. Celkové jmění miliardářů je 7,05 bilionu dolarů, přičemž loni to bylo 6,4 bilionu dolarů. Na seznamu přibylo 290 nováčků, z toho 71 z Číny. Rekordní je také počet miliardářů s věkem do 40 let, kterých je v aktuálním seznamu 46.     

Průměrné jmění oproti loňsku pokleslo o 60 milionů dolarů a dosáhlo 3,86 miliardy dolarů. Nejvíc miliardářů ztratilo Rusko, jejich počet se snížil ze 111 na aktuálních 88. Ze seznamu také vypadl ukrajinský prezident Petro Porošenko, uvádí Forbes.     

Na prvním místě nejmovitějších lidí na světě je opět Bill Gates s majetkem ve výši 79,2 miliardy dolarů, který si meziročně polepšil o 3,2 miliardy dolarů. Titul nejbohatšího člověka planety obhájil po šestnácté. Druhý je mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú (77,1 miliardy dolarů) a třetí americký investor Warren Buffett (72,7 miliardy dolarů). Ten si meziročně polepšil o téměř 15 miliard dolarů, což je nejvíce z celého seznamu.     

V první desítce nejbohatších lidí světa se meziročně změnilo pouze jedno jméno. Vládce kasin v Las Vegas Sheldona Adelsona nahradila majitelka značky L’Oreal, třiadevadesátiletá Liliane Bettencourtová.

Pět Čechů mezi dolarovými miliardáři podle časopisu Forbes

Jméno Jmění 2015 (v mld. USD) Jmění 2014 (v mld. USD) Umístění v žebříčku
Petr Kellner 8,4 11 160
Andrej Babiš 2,5 2,4 737
Radovan Vítek 1,8 1,4 1054
Karel Komárek 1,7 1,6 1118
Pavel Tykač 1,1 1 1712

Nejbohatší lidé světa podle časopisu Forbes

Pořadí Jméno Majetek (v mld. USD) Země hlavní obor podnikání
1. Bill Gates 79 USA technologie (Microsoft)
2. Carlos Slim Helú 77 Mexiko telekomuni-kace (América Móvil)
3. Warren Buffett 72 USA investice
4. Amancio Ortega 64 Španělsko móda (Inditex)
5. Larry Ellison 54 USA technologie (Oracle)
6.-7. Charles a David Kochovi 43 USA různé (konglomerát Koch Industries)
8. Christy Waltonová 42 USA maloobchod (Wal-Mart)
9. Jim Walton 41 USA maloobchod (Wal-Mart)
10. Liliane Bettencourtová 40 USA kosmetika (L’Oreal)

 

Newsletter