Nejdražší akcie na světě? Připravte si 2,5 milionu dolarů

Která akcie je na celém světě nejdražší? Možná vás napadne „áčkový“ titul Buffettovy Berkshire Hathaway, jehož cena dosahuje více jak 242 tisíc dolarů za kus. To je však omyl. Světový rekordman je více než 10krát dražší.

Akcie firmy slavného „Věštce z Omahy“ je až na třetím místě, a to s nemalou mezerou. Druhá a první příčka totiž patří dvěma akciím z Latinské Ameriky, jejichž cena dosahuje více jak 2 milionů dolarů za kus.

Když se mistr shortař utne a zmešká propad o 40 %. Au…

Jediná akcie společnosti Bolsa de Comercio de Santiago, která je chilskou burzou cenných papírů, dosahuje v dolarovém vyjádření 2,5 milionů. Hned za ní je její argentinská kolegyně Mercado de Valores Argentina, u které se dostáváme na 2,1 milionů dolarů.

Proč jsou oba tituly tak drahé? Důvod je jednoduchý, počet akcií na trhu je velice malý. Jde o pozůstatek doby, kdy tyto cenné papíry měly ve svém portfoliu výhradně brokerské společnosti, které si tím v podstatě zaručily vstup a možné obchodování na místní burze.

Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

V Argentině však bylo toto pravidlo zrušeno už před třemi lety. Vlastníci Mercado de Valores tak v dohledné době za jeden kus obdrží 250 tisíc akcií nové společnosti. V Chile je ten samý krok v procesu jednání, přičemž v plánu je „split“ 48 kusů do 48 milionů.

Argentinská Mercado de Valores má za sebou růst o 210 % jen za minulý rok. Jde o čtyřnásobně vyšší číslo, než které bylo pozorované u tamního hlavního indexu, který se těšil zájmu investorů sázejících na boom po nástupu nové vlády. Bolsa de Comercio de Santiago už na tom tak dobře nebyla. Za 2016 si prošla 24% propadem, za kterým stála pouze jediná transakce během celého roku.

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

Newsletter