Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Nejhorší den a měsíc pro trhy? Pozor na pondělí a září

I když hypotéza efektivních trhů tvrdí, že vývoj cen akcií se nedá žádným smysluplným způsobem správně odhadnout, pokud se podíváme na vývoj amerických akciových indexů, s překvapením zjistíme, že v určitých ohledech vykazuje podivuhodné pravidelnosti. A jak podle toho určit, kdy byste měli akcie nakupovat a kdy naopak prodávat?

Na to, jak si americké akciové trhy vedou v jednotlivé dny v týdnu a také v jednotlivých měsících, si posvítil server Investopedia. Co se týče dní v týdnů, zkušeným obchodníkům je známý tzv. Monday effect. Jak již ukázal Jeremy Siegel ve svém bestselleru Stocks for the Long Run, nejhorší výkon vykazují americké akciové trhy tradičně v pondělí. To dokazuje i následující graf založený na změnách hodnoty indexu Dow Jones Industrial Average mezi léty 1885 až 2001.

Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem

Nejlepším dnem v týdnu, kdy nakupovat akcie, je tedy obecně pondělí, kdy se jejich cena v průměru značně propadá. Naopak, pokud chcete akcie prodávat, nejlepším dnem se jeví pátek.

Co se týče měsíců v roce, nejvíce se trhy obávají září, kdy se ceny akcií obvykle propadají. Naznačuje to i následující graf, který ukazuje průměrné měsíční výnosy indexu S&P 500 mezi léty 1926 a 2004. Naproti tomu výnosy za říjen jsou i navzdory dvěma notoricky známých krachům – 19.7% v roce 1929 a 21.5% v roce 1987 – v průměru pozitivní.

Nadhodnocené akcie? Pět investičních tipů, jak na ně

Vedle Monday efektu je známý také tzv. January effect, který odkazuje na fakt, že nejlépe si akciové trhy vedou obvykle právě v lednu. V průměru však ceny akcií slušně rostou i poslední dva měsíce v roce. Září se tedy zdá být jako nejlepší měsíc, kdy si můžete výhodně pořídit nějaký nový titul do akciového portfolia, a až do jara se radovat z jeho zhodnocování.

Jak vydělat na zlatu a stříbru? Víme, kdy nakupovat

Newsletter