Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

Argentinské hovězí stejky patří k těm nejlepším. Co dalšího může jihoamerická země nabídnout? Zhodnocení o více jak 250 % během příštích pěti let, míní banka Morgan Stanley.

„Morgani“ odhadují, že investoři zaměřující se na argentinský akciový trh by během příštích 60 měsíců mohli zhodnotit své investice až o 258 %. Proč? Banka staví především na představě návratu k ekonomické a politické rovnováze, která přišla po bouřlivé době po roce 2002, kdy si Argentina prošla bankrotem a následným finančním kolapsem.

Morgan Stanley pracuje s celkem třemi scénáři budoucího vývoje argentinského akciového trhu. Ten nejlepší je oněch zmiňovaných +258 %, prostřední, nejpravděpodobnější, pak dosahuje +133 %. Nejhorší verze pak odhaduje ztrátu o velikosti -18 %.

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

„Věříme, že rozmach argentinského kapitálového trhu by mohl přilákat zhruba 230 miliard dolarů v čistém přílivu financí a přímých zahraničních investic během příštích pěti let,“ přepisuje sever Business Insider slova studie banky. „Očekáváme tedy, že se Argentina díky své roli a důležitosti stane novým zdrojem dluhopisů a akcií světových portfolií. Proces už sice dávno začal, stále však není pozdě na nákup.“

Pokud dojde na rychlou a úspěšnou implementaci ekonomických reforem (optimistický scénář), růst argentinské ekonomiky by se měl zvýšit na 4 % za rok, což by se nutně projevilo v boomu tamního akciového trhu. V opačném případě se můžeme dočkat zpomalení a následného propadu akcií o zmiňovaných 18 %.

Absurdní bankrot Argentiny

Obnova nese první ovoce

Fakt, že se v Argentině věci hýbou tím správným směrem, potvrzuje například hedgeový fond Brevan Howard, který spravuje aktiva v hodnotě 18 miliard dolarů. Jeho management se v roce 2015 rozhodl svým klientům nabídnout investice skrze speciální projektovou společnosti (tzv. SPV), která měla využít výhody očekávané politické změny. A výsledek? Od ledna 2015 si investoři přišli na zisky kolem +18 %.

Poté, co si Argentina před 15 lety prošla defaultem dluhopisů v hodnotě 90 miliard dolarů, se začíná postupně oklepávat. Nejlépe to potvrzuje její návrat na dluhopisový trh v dubnu 2015. Argentinské vládě se tehdy podařilo prodat bondy v hodnotě kolem 15 miliard dolarů, přičemž zájem investorů dosahoval objemu 65 miliard.

Akademik troubí na poplach: Bude to horší než v roce 1994

Newsletter