Dolar mírně ztrácí v dolarovém indexu i proti euru. Po pátečním propadu se obchoduje na nejslabších hodnotách od konce února. Z měn regionu je v zisku forint a koruna. Domácí měna se obchoduje pár haléřů nad 25,60 za euro.

Nejpracovitější národ v Evropě? Řekové

Který národ odpracuje nejvíce hodin za rok? Podle průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou to Mexičané. V průměru za rok odpracují až o 450 hodin více než běžný Američan, ale obdrží za to pouze pětinu jeho mzdy. Celkem 29 procent Mexičanů pracuje více než 50 hodin týdně, s průměrnou pracovní dobou za rok blížící se až 2.237 hodinám.

Celkem pozitivní prvenství si vysloužila Jižní Korea, která má nejrychleji klesající počet pracovních hodin v celém žebříčku OECD a to díky své vládě, která se aktivně snaží o snížení pracovní doby ve prospěch prodloužení volného času zaměstnanců. I tak průměrný Korejec odpracuje až 2.163 hodin ročně a řadí se tak v žebříčku na druhé místo hned za Mexiko.

Třetí místo, k překvapení velkého množství lidí se stereotypním názorem o pracovní morálce tamních obyvatel, obsadilo právě na hraně bankrotu stojící Řecko. Řečtí zaměstnanci za týden v průměru odpracují až 42 hodin a mají nejdelší pracovní dobu v Evropě.

Česká republika se v tomto žebříčku umístila na třináctém místě, s průměrnou roční pracovní dobou 1.772 hodin. Celkem zajímavým faktem je, že na předposlední příčce se umístilo ekonomicky velmi silné Německo, kde lidé ročně v průměru odpracují „pouze“ 1.388 hodin. Možná je tedy na čase soustředit se ne na kvantitu, ale na kvalitu odvedené práce, přesněji řečeno efektivitu. Koneckonců, kdo by nechtěl odcházet z práce dřív a užívat si odpoledne v parku, nebo u vody.

Newsletter