Nejsilnější negativní revize americké ekonomiky od roku 1976: -2.9 %, trhy klesají

Americká ekonomika podle finálního údaje v prvním čtvrtletí roku propadla o anualizovaných 2,9 %. Je to další negativní přepočet po zpřesněném údaji z konce května, který americkému HDP přisoudil první pokles od počátku roku 2011. Odhadem byla pouze revize na -1,8 % z -1,0 %. Údaj je vystřelením odhadů z rukou analytiků, když ty se pohybovaly od -0,5 % do -2,4 %.

Futures na americké akciové indexy se v odpovědi na data ponořily do ztrát. S&P 500, DJIA a Nasdaq shodně odepisovaly až 0,3 %, aktuálně kolem -0,2 %. Euro nabírá zisky proti americkému dolaru od úrovně 1,3600 až k 1,3650 EURUSD (doplněno v 15:14).

Tvrdá revize HDP

Z poklesu amerického HDP v úvodu roku bylo obviňováno zejména počasí. Revize z plusu nejprve na -1,0 % a teď dokonce na -2,9 % tento samostatný argument jen stěží skousne. Mezi prvním a třetím číslem jsou anualizovaná minus tři procenta, to je nejsilnější negativní revize od roku 1976. V poslední revizi se projevily slabší než původně očekávané výdaje ve zdravotnictví, což přineslo negativní revizi celkového čísla spotřebitelských výdajů. Dnešní revize přinesla číslo +1,0 %, předchozí údaj hovořil o plus 3,1 %. Export propadl o 8,9 % místo původně oznámených minus 6 %, obchodní deficit odebral z HDP 1,53 procenta. Zásoby odebraly z výkonu americké ekonomiky v 1Q 1,7 % a dosáhly 45,9 miliardy dolarů proti druhým údajem oznámeným 49,0 mld. USD.

První revize, tedy zpřesněný údaj, na sklonku května ukázal první pokles americké ekonomiky od úvodu roku 2011. Při očekávání negativního přepočtení z +0,1 % na anualizovaných -0,5 % květnový údaj přinesl pokles rovnou dvojnásobný na minus procento. Firmy doplňovaly zásoby a nadále podvazovaly investice. Ve 4Q13 americká ekonomika rostla o anualizovaných 2,6 procenta.

Na silně negativní čerstvé číslo trhy nemohou reagovat jinak než negativně. Přesto se zřejmě nebude jednat o žádné drama. Oči investorů se soustředí na nově příchozí data a ta napovídají, že výkon americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí roku bude psát jiný příběh. Vývoj v americkém maloobchodě, rychlejší tvorba nových pracovních míst i vývoj v americkém průmyslu nicméně dávají naději, že pokles v prvním kvartále roku je dočasný. Ekonomiku by mělo ve zbytku roku podpořit zlepšování na trhu práce, rostoucí spotřebitelské výdaje, podnikové investice a zvýšená tvorba zásob. Ve druhém čtvrtletí analytici čekají růst HDP od tří do čtyř procent a ve druhém pololetí by se podle konsensu na trhu mělo růstové tempo udržet nad třemi procenty. I Fed v dubnové zprávě poznamenal, že ekonomika po slabém úvodu roku, i pod vlivem drsného počasí, znovu nabírá dech. Ale…

Americká ekonomika padá poprvé od roku 2011, ukázala revize HDP

Propad i u objednávek zboží dlouhodobé spotřeby

Negativnímu vývoji amerických akciových trhů i dolaru přidala samostatná statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v květnu. Nečekaně vykázaly propad celkově o procento při očekávaném poklesu pouze o 0,2 %, při očištění o dopravu pokles o 0,1 % při očekávaném růstu o 0,3 %. Propadla poptávka po zboží dlouhodobé povahy v oblasti dopravy, strojírenství, IT, elektroniky i obrany. Málo platná je revize dubna na +0,8 %, založena na obranných objednávkách.

Newsletter