Nejšťastnější na světě jsou Norové. Jak jsou na tom Češi?

Nejšťastnějšími obyvateli planety jsou Norové, kteří předstihli Dány. Vyplývá to z každoroční zprávy World Happiness Report. Češi si polepšili, z celkově hodnocených 155 zemí poskočili o čtyři místa na 23. místo.

Podle studie stále vládnou severské země, které ovládly hned čtyři z prvních pěti příček. Pomyslnou stříbrnou medaili si odneslo Dánsko a bronzovou Island.

Za očekáváním skončila největší světová velmoc Spojené státy. Umístily se až na 14. místě, což vzhledem k jejich míře blahobytu je spíše zklamáním. „Zpráva potvrzuje, že štěstí pramení ze silných sociálních stabilit. Je čas budovat společenskou důvěru a zdravé životní prostředí, ne propagovat zdi a zbraně,“ uvedl na adresu Spojených států Jeffrey Sachs, ředitel společnosti Sustainable Development Solutions Network, která zprávu ve spolupráci s OSN připravila.

Švédsko: Přebytek rozpočtu z daní? Nechceme…

Hlavními atributy indexu štěstí byly HDP na obyvatele (modrá barva na grafu níže), sociální podpora (oranžová), délka života ve zdraví (červená) a svoboda dělat životní rozhodnutí (tmavě modrá). Minoritními atributy pak byly štědrost lidí a vnímání korupce v zemi.

První čtyřicítku uzavírá Slovensko, které si polepšilo oproti minulému roku o pět míst. Nejšťastnější země z Blízkého východu je Izrael.

Na posledních místech se umístily hlavně státy rovníkové Afriky. Mezi nejhoršími figurují také dvě země intenzivně sužované válkou, tedy Sýrie a Afghánistán.

Newsletter