Největší komoditní rally? Kov, který možná ani neznáte

Zapomeňte na zlato i akcie. Stabilní sedmiměsíční rally zažívá jeden z nejvzácnějších kovů na světě. Díky vysoké průmyslové poptávce je rhodium jednou z komodit s nejvíce rostoucí cenou na světových trzích.

Rhodium se veze na vlně, která pravděpodobně ještě dlouho neskončí. Cena vzácného kovu se zvyšuje především díky častějšímu využití k filtrování toxických automobilových emisí. Za posledních sedm měsíců tak cena vzrostla o téměř padesát procent a v letošním roce jede dál. Od ledna 2017 je výše o dalších devatenáct procent, což je více, než dosahuje většina běžně obchodovaných komodit.

V červenci minulého roku dosáhla cena drahého kovu dvanáctiletého minima, proti tomu však zapůsobila zvýšená výroba automobilů. Rhodium se totiž využívá společně s palladiem v katalyzátorech benzínových aut. Nejvýznamnějším tahounem poptávky pro oba kovy je Čína. Tamní spotřebitelé stále preferují benzínová auta, což přispělo k tomu, že byly jejich prodeje v roce 2016 nejvyšší za poslední tři roky.

„Čína hraje v tomto odvětví významnou roli. Míra využití aut stále stoupá a existují i náznaky, že by se mohla dostat až na úroveň západu,“ uvedl analytik Mitsubishi Jonathan Butler.

Ropný držkopád. O kolik peněz OPEC přišel?

Rhodium se obchoduje za cenu 920 dolarů za unci. V porovnání s kovy podobného využití (platinou a palladiem) zažívá výrazně vyšší růst. Palladium rostlo od začátku roku o třináct procent, platina o osm procent. Všechny tři kovy se používají na snížení automobilových emisí a jsou obvykle těženy dohromady, a to zejména v Jihoafrické republice.

Trh s rhodiem je vinou malého objemu silně volatilní. V roce 2008 vzrostla jeh cena až na deset tisíc dolarů za unci, ale poté se významně propadla. Technologická firma Heraeus Metals pro agenturu Bloomberg na toto téma uvedla, že v krátkém období neexistuje důvod, proč by měly ceny rhodia spadnout. Do samotného kovu lze investovat od roku 2015 například přes investiční fond jihoafrické Standard Bank.

Hedgeové fondy na komoditních trzích. Co aktuálně nakupují?

Newsletter