Největší nedostatek kapitálu má Deutsche Bank

Pokud by se při testování 51 velkých evropských bank použila metodika, s kterou pracuje americká centrální banka (Fed), pak by potenciálně největší nedostatek kapitálu měla Deutsche Bank. Ukázala to dnes studie německého institutu ZEW. Největší německé bance by podle něj scházel kapitál ve výši zhruba 19 miliard eur, což je víc, než kolik činí aktuální tržní hodnota banky. Ta s výpočtem institutu nesouhlasí.

Studie ukázala, že celková částka chybějícího kapitálu u všech 51 evropských bank, které nedávno prošly zátěžovými testy, by na základě postupů Fedu činila zhruba 123 miliard eur. Největší nedostatek by vedle Deutsche Bank měly francouzské banky Société Générale (13 miliard eur) a BNP Paribas (10 miliard eur). Jejich tržní hodnoty jsou ale mnohem vyšší, než kolik představuje chybějící kapitál.

Podle zátěžových testů, jejichž výsledky na konci července zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA), by většina evropských bank obstála i za velmi hluboké recese. Nejhůře v testech dopadla italská Monte dei Paschi di Siena, irská Allied Irish a rakouská Raiffeisen. Deutsche Bank patřila spolu s rakouskou Erste Group mezi 12 bank s nejslabšími výsledky.

Seznamte se s nejnebezpečnější bankou světa

Erste Group v České republice vlastní Českou spořitelnu, podobně Société Générale je vlastníkem Komerční banky. Na českém trhu ale působí i mnoho dalších testovaných bank, včetně Deutsche Bank i Raiffeisen.

Deutsche Bank uvedla, že s výpočtem německého institutu ZEW nesouhlasí. Oficiální zátěžový test EBA podle ní ukázal, že banka nemá žádnou „akutní kapitálovou nouzi“, citovala banku agentura Reuters.

V nejnovějších testech EBA se hodnotila kapitálová přiměřenost 51 bank. Nasimulovaná situace měla dát odpověď na otázku, jak by si banky poradily s hlubokou krizí, která by trvala tři roky. Na rozdíl od předchozích testů tentokrát banky nebyly rozděleny na ty, které v testech uspěly, a na ty, které v nich propadly. Obavy týkající se velikosti kapitálového polštáře se ale podle mnoha pozorovatelů nerozptýlily.

Je Deutsche Bank Lehman Brothers?

Autoři studie ZEW využili ke svému hodnocení kapitálových potřeb letošní zátěžové testy Fedu a zátěžové testy EBA z roku 2014. Na jejich základě vypracovali třetí přístup, který počítal s poklesem globálních akciových trhů o 40 procent v průběhu šesti měsíců. Podle metodiky evropského úřadu EBA by nedostatek kapitálu sledovaných bank činil dohromady 5,6 miliardy eur.

„Evropským bankám chybí dostatečný kapitál, aby vyrovnaly předpokládané ztráty v případě další finanční krize,“ uvedl ZEW. Podle jeho šéfa výzkumu Saschy Steffena bylo cílem nedávných testů dosáhnout transparentnosti s ohledem na kapitálovou přiměřenost bank v zátěžové situaci, nikoli odhalit kapitálové nedostatky, u kterých by bylo nutné začít okamžitě hledat řešení.

Newsletter