Největší nerovnost bohatství? Vítr vane z východu…

Globální ekonomická obnova po krizovém roce 2008 selhala. Nerovnost bohatství se nadále zvětšuje. Kde je možné nalézt největší rozdíl mezi boháči a chudáky?

Poslední studie švýcarské banky Credit Suisse ukázala, že největší nerovnost bohatství panuje v Rusku. Na druhém místě se pak nachází Indie, kterou následuje Thajsko a Indonésie.

V Rusku má rozdíl mezi boháči a chudáky poměrně náskok, jelikož jedno procento těch nejbohatší ovládá celkem 74,5 % celkového jmění země. V případě Indie a Thajska je tento podíl patrně menší. V prvním případě spadá pod jedno procento nejbohatších 58,4 % národního bohatství, ve druhém pak 58 %. Indonésie se již nachází pod hranicí 50 %.

„Nárůst nerovnosti bohatství je celosvětovým problémem,“ přepisuje slova studie banky server Independent. „Naše odhady pracují s faktem, že ta chudší polovina světového obyvatelstva momentálně vlastní méně jak jedno procento globálního bohatství, zatímco 10 % těch nejbohatších spravuje 89 %, z toho polovina celku pak patří jednomu procentu největších boháčů.“

1700 nových milionářů za den. Kde?

Co se týče zemí, které navyšují bohatství domácnosti nejrychleji, ve vedení se nachází Spojené státy a Japonsko. Z hlediska bohatství na hlavu pak první příčka spadla opět (ve srovnání s minulým rokem) do rukou Švýcarska.

Pravým opakem, tedy zemí, kde bohatství domácností klesá nejvíce, je Spojené království. Na tomto výsledku se podle banky podepsal především odhlasovaný brexit a následný propad trhů, včetně prudkého oslabení libry.

Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

Newsletter