Největší věřitel USA? Poprvé od krize jím není Čína

Japonsko se poprvé od finanční krize v roce 2008 stalo největším poskytovatelem finančních zdrojů pro americkou vládu. Po vlně nákupů investorů, kteří se kvůli poklesu jenu a vyšší výnosnosti amerického dluhu snaží přesunout své peníze do USA, sesadilo Japonsko Čínu z pozice největšího zahraničního majitele amerických vládních dluhopisů, uvádí The Wall Street Journal.     

Podle údajů amerického ministerstva financí soukromí investoři a veřejné instituce v Japonsku vlastnili na konci února dluhopisy americké vlády za 1,2244 bilionu dolarů a Čína měla dluhopisy za 1,2237 bilionu dolarů. Za poslední rok Japonsko navýšilo investice do U.S. dluhopisů o čistých 13,6 miliardy dolarů, zatímco hodnota dluhopisů ve vlastnictví Číny klesla o 49,2 miliardy USD.     

Peking se v poslední době snaží udržet své portfolio státních dluhopisů stabilní. Tempo růstu čínské ekonomiky zpomalilo na 6leté minimum a vláda více investuje na domácím trhu, aby podpořila spotřebu a růst. Čína se rovněž poslední dobou snaží své finance uložit do výnosnějších aktiv, jako jsou dluhopisy zahraničních firem, akcie a reality.     

Analytici však upozorňují, že v držení Číny může být mnohem více amerických dluhopisů, protože země má často dluhopisy u překupníků v místech jako Británie a Belgie. Belgie je díky tomu čtvrtým největším majitelem amerického dluhu. Podle analytiků zde může mít uložené dluhopisy nejen Čína, ale i Rusko.     

Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí

Největším individuálním držitelem dluhopisů americké vlády je americká centrální banka. Fed díky předchozímu programu nákupu dluhopisů vlastní dluhopisy za více než dva biliony dolarů. Na konci roku 2007 přitom držel dluhopisy za 755 miliard USD. Všichni zahraniční investoři měli na konci února ve vlastnictví americký dluh za 6,16 bilionu USD.     

Zájem investorů o americký dluh podporuje dolar vůči dalším předním světovým měnám. Dluhopisy americké vlády jsou také výnosnější díky lepším vyhlídkám ekonomiky USA ve srovnání s Japonskem či eurozónou. I tak jsou výnosy amerických dluhopisů na rekordních minimech, což vytváří příznivé prostředí nízkých úroků pro spotřebitele.

Newsletter