Němci: Čína je důležitá, ale nás táhne EU

Zpomalování hospodářského růstu v Číně by mělo mít pouze omezené dopady na německou ekonomiku. Uvedla to dnes podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva hospodářství. Německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Francois Hollande navíc vyjádřili přesvědčení, že Peking učiní potřebné kroky ke stabilizaci ekonomické situace v Číně.

„Sledujeme vývoj v Číně velmi pozorně. Bezprostřední důsledky pro německou ekonomiku by však měly být omezené,“ řekla mluvčí ministerstva. „Vývoz do Číny je pro německou ekonomiku důležitý, jeho podíl (na celkovém exportu) však činí pouze 6,6 procenta,“ dodala. Upozornila, že hlavním motorem růstu německého exportu je nyní poptávka v Evropské unii.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Německá centrální banka Bundesbank minulý týden uvedla, že německé hospodářství bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Současně však varovala, že vyhlídky světové ekonomiky zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně.

Obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky vedly k prudkému poklesu na čínských akciových trzích, ke kterému se připojily burzy po celém světě. Index šanghajské akciové burzy dnes klesl o 8,5 procenta na 3209,91 bodu a zažil nejhlubší jednodenní ztrátu od února 2007. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel dnešní obchodování se ztrátou 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles za téměř sedm let.

Merkelová předpokládá, že Peking „učiní vše, co je v jeho silách“, aby ekonomickou situaci v Číně stabilizoval. Kancléřka rovněž upozornila, že Mezinárodní měnový fond (MMF) neočekává v Číně trvalejší krizi.

Hollande prohlásil, že Čína dokáže nalézt vhodná opatření k zabezpečení růstu domácí ekonomiky. „Je to jedna z nejambicióznějších ekonomik a má značné zdroje,“ dodal. Merkelová a Hollande hovořili na společné tiskové konferenci po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Jeden z výkonných ředitelů MMF Carlo Cottarelli minulý týden uvedl, že oslabování čínské ekonomiky a nynější propad čínských akciových trhů nesignalizuje žádnou krizi a jde jen o projev „nezbytné adaptace“ druhé největší ekonomiky světa. Potvrdil, že prognóza MMF letos počítá se zpomalením hospodářského růstu v Číně na 6,8 procenta.

V čerstvé anketě Roklen24 mezi tuzemskými ekonomy obavy o dopad na Německo o českou ekonomiku zazněly. „Zpomalení Číny a následná devalvace její měny zhoršuje postavení jak exportérů do této země, tak výrobců luxusnějších výrobků. Jinými slovy, tento vývoj ohrožuje německý a tím i český průmysl a ekonomiku,“ uvedl pro Roklen24 ekonom GE Money Filip Fyrbach. 

Také hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda souhlasí, že Čína může na tuzemskou ekonomiku dopadnout skrze německo a tamní průmysl a to na horizontu měsíců. „Pokud klesne zájem o německý export, klesne pochopitelně německý zájem o český subdodavatelský dovoz. To se u nás projeví poklesem zahraničních průmyslových objednávek a ve svém důsledku i poklesem objemu průmyslové výroby. Ten způsobí zpomalení současného poměrně citelného poklesu tuzemské míry nezaměstnanosti. Nečekal bych ovšem, že by čínský útlum mohl ČR uvrhnout zpět někam na pokraj recese, nebo dokonce do recese,“ uzavírá Kovanda.

 

ANKETA Roklen24 mezi ekonomy: Propad trhů pomůže ČNB s bráněním koruny, ale i hrozí ekonomice skrze export a průmysl…

Posted by Roklen24 on 24. srpen 2015

Čínská ekonomika v loňském roce stoupla o 7,4 procenta, což představuje nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V první polovině letošního roku navíc růst zpomalil na sedm procent.

 

Newsletter