Němci po nálezu výbušnin těsně zrušili fotbal s účastí Merkelové

AKTUALIZOVÁNO: Německo za pověstnou minutu dvanáct zrušilo fotbalový zápas Německa s Nizozemím poté, co policie podle lokálních médií nalezla výbušiny. Panuje domněnka, že stadion v Hannoveru se měl stát terčem dalšího teroristického útoku. Ministr vnitra důvody evakuace stadionu nepotvrdil, ani nález výbušnin. 

Německá policie získala konkrétní informace, podle kterých chtěl dnes někdo na stadionu v severoněmeckém Hannoveru odpálit výbušninu. S odvoláním na policejního prezidenta Hannoveru Volkera Kluweho o tom informovala agentura DPA. Fotbalový zápas Německa s Nizozemskem byl proto zrušen ještě před začátkem. Podle lokálních médií měla být u stadionu nalezena sanitka, ve které byly výbušniny.

 

Na fotbalový zápas měla dorazit německá kancléřka Angela Merkelová a několik ministrů spolkové vlády včetně ministra vnitra Thomase de Maizièrea. Kancléřka se podle agentury DPA už vrátila do Berlína.

V okamžiku zrušení utkání kolem 19:14 SEČ bylo na stadionu podle agentury DPA jen několik málo diváku, které pořadatelé rozhlasem vyzvali, aby prostor opustili. Politici se na stadionu vůbec neobjevili, autobus se členy německé reprezentace „byl přesměrován do bezpečí“.

De Maizière na improvizované tiskové konferenci potvrdil, že na stadionu hrozilo nebezpečí. Zápas podle něj měl být symbolem nezlomnosti Evropy, o to těžší bylo rozhodnutí ho zrušit. „Ale v tak těžké situaci má v případě pochybností ochrana lidí přednost,“ dodal.

Podle agentury DPA upozornily Německo na hrozící útok zahraniční tajné služby. Deník Bild se zmiňuje o varování z Francie.

Na stadionu, který má kapacitu 43.000 diváků, zatím nebyli ani členové německé reprezentace, informovala agentura DPA. Němečtí fotbalisté v pátek sehráli přátelské utkání s Francií, během něhož došlo u pařížského stadionu Stade de France k sebevražedným atentátům.

Omezení v Hannoveru nastala také v městské hromadné dopravě. Linky podzemní dráhy zatím jezdí, nezastavují ale v některých stanicích v centru města. Policie vydala varování před teroristickým útokem pro celé město a vyzvala občany, aby zůstali doma.

Evropské akciové trhy dnes prudce rostly při svátku a tedy zavřené burze v Praze, německý index DAX připsal 2,4 procenta. Pokud se zpráva do rána nevyjasní „výrazně pozitivním způsobem“, lze očekávat korekci trhů. Euro obchoduje o 0,4 % níže k americkému dolaru u 1,0640 EURUSD.

V Německu bylo v průběhu dneška zadrženo celkem sedm osob s údajným podezřením na terorismus. Podle nejnovějších informací bylo ale všech sedm osob propuštěno zpět na svobodu. V pondělí byl na doporučení belgické vlády v reakci na riziko terorismu zrušen přátelský fotbalový zápas mezi Belgií a Španělskem.

Newsletter