Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Německá ekonomika je v kondici. Firmy jí věří

(Doplněno 11:09) I v březnu vnímají německé firmy kondici největší evropské ekonomiky o něco lépe. Sledovaný index podnikatelské důvěry sestavovaný institutem Ifo roste pátý měsíc v řadě, a to na 107,9 bodu z únorové úrovně 106,8 bodu. Očekávání analytiků bylo mírně střídmější, jejich konsensus byl 107,3 bodu. Tempo růstu o něco zrychlilo oproti únoru, kdy byl index mírným zklamáním.

Rostly také dílčí indexy vyjadřující očekávání pro příštích šest měsíců a hodnotící současnou situaci. První z nich se zvýšil na 112 z 111,3 bodu, ten druhý na 103,9 z 102,5 bodu. Očekávané úrovně byly 112 a 103 bodů. Otázkou tak je, zda bude růst Ifo v příštích měsících tlumený.

Reakce trhů na údaje Ifo nejsou nijak výrazné. Euro po krátkém umazání části zisků obchoduje dál vůči dolaru u 1,0960, se ziskem zhruba 0,4 % oproti včerejšímu závěru. Evropské akciové indexy setrvávají poblíž nulových změn, DAX se drží nad 12.000 body.

Německá ekonomika opět táhne vzhůru zbytek Evropy

Pozice německé ekonomiky jako lídra regionu je nezpochybnitelná. Určitý impuls jí dopřály levnější ceny energií, slabší euro i očekávání od extrémně uvolněné měnové politiky ECB. Slabé euro zlepšuje očekávání mezi německými vývozci a z nízkých cen ropy má prospěch hlavně chemický průmysl, výrobci gumy a umělých hmot, uvedl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe. V prvním čtvrtletí by se hrubý domácí produkt Německa měl podle jeho odhadu zvýšit zhruba stejným tempem jako v posledních třech měsících loňského roku, kdy vzrostl o 0,7 procenta. 

Včera zveřejněné indexy aktivity v německém průmyslu a službách za březen výrazně vzrostly a předstihly odhady ekonomů. V pásmu růstu se německá ekonomika z pohledu PMI pohybuje již 23 měsíců v řadě. I podle očekávání centrální banky Bundesbank z úvodu týdne přinesl první kvartál prudký vzestup po „překvapivě silném růstu“ ke konci loňského roku. V březnu rostla také důvěra investorů v německou ekonomiku, o níž informuje institut ZEW. 

Investoři: Vyhlídky německé ekonomiky se (těsně) lepší

Newsletter