Německá ekonomika loni rostla nejrychleji za tři roky

Německá ekonomika v loňském roce posílila o 1,5 procenta, tempem ekonomy očekávaným a nejrychlejším za tři roky. Největší ekonomika Evropy po solidním vstupu do roku 2014 oslabila ve druhém kvartálu a ve třetím čtvrtletí se těsně vyhnula recesi, aby ke konci roku zřejmě opět nabrala tempo. V předchozím roce 2013 hrubý domácí produkt Německa vzrostl o mírných 0,1 %.

Německá vláda nyní podle zdrojů agentury Reuters zvažuje, že zvýší odhad letošního hospodářského růstu až na 1,5 procenta. Loni v říjnu vláda předpověděla, že ekonomika letos stoupne o 1,3 procenta.    

„Německá ekonomika zjevně dokázala obstát v obtížných globálních hospodářských podmínkách a těžit přitom zejména ze silné vnitřní poptávky,“ uvedl prezident statistického úřadu Roderich Egeler. Pohled na jednotlivé složky ekonomiky ukázal, že vývoz za loňský rok vzrostl o 3,7 %, dovoz o 3,3 %, soukromá spotřeba se zvýšila o 1,1 % a vládní výdaje o rovné procento. Investice do hmotných aktiv meziročně vzrostly o 3,7 %, investice do stavebnictví o 3,4 %.     

Německou ekonomiku loni zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska.

Spolu s předběžným odhadem růst HDP dnes spolkový statistický úřad zveřejnil také výsledek hospodaření vlády. Ten v roce 2014 dosáhl přebytku 0,4 % HDP. Vyrovnaného rozpočtu Německo loni dosáhlo poprvé od roku 1969, přispěly k tomu vysoké příjmy z daní a také citelný pokles úrokových sazeb. Vyrovnaný rozpočet vláda původně plánovala až na letošní rok. 

Německo dosáhlo poprvé od roku 1969 vyrovnaného rozpočtu

Newsletter