Německá ekonomika očima investorů dál roste v ceně

(Aktualizováno 12:13) Důvěra investorů v německou ekonomiku v únoru roste čtvrtý měsíc v řadě a je nejvyšší za poslední rok. Institutem ZEW zveřejňovaný index očekávání pro příštích šest měsíců se zvýšil z lednových 48,4 bodu na 53 bodů. Ačkoli tentokrát index zaostal za očekáváním analytiků (Bloomberg zveřejnil konsensus 55 bodů), vystoupil ještě výše nad dlouhodobý průměr (24,6 b.) a značí stabilní důvěru investorského publika v největší evropskou ekonomiku.

Zatímco očekávání pro další půlrok za odhady ekonomů mírně zaostalo, druhý z dvojice indexů ZEW, hodnotící současný stav, vzrostl na více než dvojnásobných 45,5 bodu (z 22,4 b. v lednu), s přehledem překonal odhad na úrovni 30 bodů a dosáhl nejvyšší hodnoty od loňského července.

Zpráva institutu ZEW s trhy nijak výrazně nepohnula, euro vůči dolaru obchoduje na dopoledne nastavené úrovni, resp. mírně navyšuje zisky na dostřel 1,1400 EURUSD. Německý akciový index DAX nadále zhruba 0,8 % ztrácí.

Německá ekonomika překvapivě zrychlila, francouzská přibrzdila

„Kvantitativní uvolňování oznámené Evropskou centrální bankou a nečekaně silný hospodářský růst ve čtvrtém kvartálu 2014 vylepšily sentiment mezi experty finančního trhu. Na druhou stranu, proti růstu očekávání působí eskalace krize na Ukrajině a kolizní kurz nové řecké vlády,“ komentoval čísla prezident institutu Clemens Fuest.

Podle předběžného odhadu, který minulý týden zveřejnil spolkový statistický úřad, stoupla německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí o 0,7 procenta, a prudce tak zrychlila tempo růstu po zvýšení o pouhou desetinu procenta v předchozím kvartálu. Za celý rok se zvýšila o 1,6 procenta. 

Optimismus finančního trhu roste i v hodnocení celé eurozóny. Adekvátní index očekávání se zvýšil z lednových 45,2 b. na 52,7 b.

Newsletter