Německá ekonomika opět táhne vzhůru zbytek Evropy

Nejsilnější ekonomika Evropy se blíží konci čtvrtletí, ve kterém výrazně oživla a před sebou má několik nejbližších měsíců čilého vzestupu. Napovídají to data centrální banky a dnes zveřejněné indexy aktivity v německém průmyslu a službách.

Index nákupních manžerů PMI, který je dalekohledem ekonomiky do vývoje v nejbližších dalších měsících, v březnu výrazně vzrostl na 55,3 z únorových 53,8 bodu a předstihl odhady ekonomů a analytiků. V pásmu vzestupu, což jsou hodnoty indexu nad 50 body, se německá ekonomika pohybuje již 23 měsíců v řadě a z posledních osmi je březnový vzestup nejsilnější. Silnější růst ukazuje tak průmysl (růst indexu na 52,4 z 51,1 b.) tak sektor služeb (55,3 po únorových 54,7 b.).

Německá ekonomika si prošla zaváháním v polovině loňského roku, který se na ní projevoval do konce roku. I podle očekávání německé centrální banky Bundesbank z pondělka tohoto týdne ale první letošní čtvrtletí opět přineslo prudký vzestup. „Německo je znovu hospodářským rychlíkem,“ komentoval ekonom Markit Oliver Kolodseike s tím, že poptávka je na vzestupu v Německu i zahraničí.

Oproti Německu se v březnu zhoršily podmínky ve druhé nejsilnější ekonomice eurozóny, Francii. Tamní PMI index klesl (na 51,7 z 52,2 b. v únoru). Vzestup v Německu ale byl tím, kdo největší měrou přispěl k růstu indexu za celou eurozónu nad očekáváním trhů – na 54,1 z 53,3 bodu.

Newsletter