Německá ekonomika pod tlakem. Důvěra investorů upadá

Německá ekonomika se očima investorů a analytiků nijak nelepší, jejich důvěra v ní slábne již pátý měsíc v řadě a tentokrát navíc výrazně zklamává očekávání. Roli sehrávají nepříznivé vnější faktory – připomeňme pokračující řeckou krizi či zpomalující tempo, jímž roste čínská ekonomika, a propad komoditních cen. Euro k dolaru umazává veškerý dopolední zisk, stále se však drží bezpečně nad 1,10 EURUSD. Německý akciový index DAX si „ponechává“ svou ztrátu 1,2 %.

Index očekávání pro příštích šest měsíců sestavovaný německým institutem ZEW, který je sledovaným indikátorem důvěry investorů v největší evropskou ekonomiku, v srpnu dále klesl na rovných 25 bodů, čímž se přiblížil na dosah dlouhodobému průměru (24,9) Analytici přitom očekávali růst na 31,9 bodu z červencové úrovně 29,7.

O něco pozitivněji vyhlíží druhý z dvojice indexů ZEW, který hodnotí současný stav. Ten se zvýšil z 63,9 na 65,7 bodu a překonal konsensus trhu na úrovni 64,2.

„Německý hospodářský motor dál běží hladce. Za současných geopolitických a celosvětových hospodářských okolností je výrazné zlepšení hospodářské situace v Německu ve střednědobém horizontu nepravděpodobné. To je důvod poklesu sentimentu,“ uvedl prezident institutu ZEW, profesor Clemens Fuest.

Newsletter