Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Německá ekonomika přichází o důvěru investorů

Třetí pokles v řadě a navíc horší oproti očekávání. Taková je červnová bilance vývoje důvěry investorské komunity v největší evropskou ekonomiku. Nejhorší od loňského listopadu.

Německým institutem ZEW zveřejňovaný index očekávání pro příštích šest měsíců, který je sledovaným ukazatelem důvěry investorů v německou ekonomiku, v červnu klesl na 31,5 bodu z květnových 41,9 bodu. Analytici ani tentokrát tak slabý výsledek nečekali, přikláněli se k hodnotě (konsensus Bloomberg) 37,3 bodu.

Těsně za očekáváním zaostal také druhý z dvojice indexů ZEW, hodnotící současný stav, který se z květnové úrovně 65,7 snížil na 62,9 bodu.

Na kurz eurodolaru, který dál zůstává v zajetí řecké patové situace, nemá údaj výraznější vliv. Euro se dál obchoduje poblíž dnešní zahajovací hodnoty 1,1270 za dolar. Evropské akciové trhy zůstávají v červeném a německý index DAX ztrácí přes procento.

Německá ekonomika v úvodu roku nemile překvapila, když zpomalila své mezičtvrtletní tempo růstu z 0,7 % v závěru roku na 0,3 % od ledna do března. Ačkoli centrální banka Bundesbank v černu zvýšila svou prognózu růstu německé ekonomiky na 1,7 % v letošním roce, přičemž citovala „mimořádně pozitivní“ vývoj nálady mezi spotřebiteli, celkový sentiment v Evropě sráží bezvýslednost jednání v otázce řeckého dluhu.

„Externí faktory snižují možnosti dalšího zlepšování dobré hospodářské situace v Německu. Jim vévodí především pokračující nejistota ohledně budoucnosti Řecka a slabá dynamika světové ekonomiky,“ uvedl prezident institutu, profesor Clemens Fuest.

Motor Evropy vynechává. Německo znovu ztrácí růst

Šéf Bundesbanky: Půjčky ECB řeckým bankám nejsou v pořádku

Newsletter