Německá ekonomika rostla nejrychleji za poslední čtyři roky

Německá ekonomika loni stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků.

V samotném 4. čtvrtletí německá ekonomika rostla proti předchozím třem měsícům a o čtvrt procenta. Analytici předpokládali, že tempo růstu zůstane zhruba na úrovni třetího kvartálu, kdy činilo 0,3 procenta. Zaměstnanost se ve 4. čtvrtletí dostala na rekordní úroveň. „Nejdůležitějším motorem růstu byla domácí spotřeba,“ prohlásil šéf statistického úřadu Dieter Sarreither.

Ohlášené tempo loňského růstu německého hospodářství je v souladu s prognózou tamní vlády. Mírně však překonalo očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters odhadovali růst pouze na 1,6 procenta. „Celkově vzato se loni německá ekonomika opět vzepřela řadě negativních faktorů a dosáhla dalšího solidního růstu,“ uvedl analytik společnosti ING Carsten Brzeski.

Německo si prý chce příští rok více půjčovat

Německá ekonomika těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích.

Na růstu HDP největší ekonomiky eurozóny měly také výrazný vliv rozsáhlé stimuly Evropské centrální banky (ECB). V zemi je rekordně nízká nezaměstnanost, ceny ropy meziročně klesly o 37 procent. Také výhled na rok 2016 je podle hlavního ekonoma německé banky KfW Jörga Zeunera příznivý. Lví podíl by na tom měla mít hlavně spotřeba, na možná rizika ale ukazují obavy z vývoje v Číně.

Svaz německého průmyslu (BDI) tento týden předpověděl, že v letošním roce hospodářský růst v Německu zrychlí na téměř dvě procenta. Německou ekonomiku podle BDI podporují nízké ceny ropy, nízké úrokové sazby a slabý kurz eura vůči dolaru.

Merkelová: Uprchlíci jsou pro Německo šancí do budoucna

Newsletter