Německá ekonomika vychládá. Francie odvrátila stagnaci

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí dále zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 procenta po tempu 1,6 procenta ve druhém čtvrtletí. V dnešním předběžném odhadu to oznámil spolkový statistický úřad.

Oba výsledky odpovídaly odhadům ekonomů v anketě agentury Reuters. Výkon ekonomiky oslabovala bilance zahraničního obchodu, kde dovoz rostl rychleji než vývoz. Mírně také klesly investice. Hlavním tahounem růstu tak byla domácí spotřeba, soukromá i veřejná, uvedl úřad bez číselného upřesnění.

Německá vláda minulý měsíc snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Za zhoršením prognózy je zpomalování růstu ekonomiky v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší expanzi za tři roky.

Růst podle zpráv z francouzského statistického úřadu INSEE obnovila ekonomika Francie. Hrubý domácí produkt země ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí přitom upadla druhá největší ekonomika eurozóny do stagnace poté, co v prvních třech měsících roku vzrostla o 0,7 procenta.

V letním kvartále francouzské ekonomice pomohl růst spotřeby a budování zásob. Oslaboval ji ale prudký růst dovozu a slabší vývozu. Bilance zahraničního obchodu snížila růst HDP ve třetím kvartále o 0,7 procentního bodu, uvedl INSEE.

I výsledek růstu ekonomiky Francie byl v souladu s předpověďmi ekonomů oslovených agenturou Reuters. Ti ve třetím čtvrtletí odhadovali oživení růstu v rozmezí od 0,1 do 0,4 procenta. Za prvních devět měsíců roku francouzský HDP vzrostl v přepočtu na celý rok o 1,1 procenta. Znamená to, že v letošním roce je takřka zaručeno naplněni vládního odhadu jednoprocentního růstu.

V 9:00 bude zveřejněn první odhad růstu české ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku. Podle analytiků ekonomika ve třetím kvartále pokračovala v silném meziročním růstu o zhruba 4,2 %. Ve druhém čtvrtletí se meziročně hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 % a proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 %. Meziroční růst české ekonomiky byl nejvyšší od konce roku 2007.

RoklenFX: Koruna čeká. Potvrdí česká ekonomika solidní růst?

Newsletter