Německá ekonomika výrazně oživuje, ukazuje vývoj průmyslu

Silný vzestup proti červnu i meziročně vykázal průmyslu v klíčové ekonomice Německa v červenci. Potvrdil tak spolehlivou nápovědu v podobě prudkého růstu průmyslových objednávek, kterou jsme se dozvěděli ve čtvrtek. Data dávají zapomenout slabému druhému kvartálu a slibují, že německá ekonomika by ve třetí třetině roku mohla oživit.

Průmyslová produkce v červenci vzrostla o 1,9 procenta proti červnu, o 2,5 procenta meziročně. Odhady přitom byly výrazně vlažnější, počítaly s pouze 0,4% a 0,6% vzestupem. Data navíc o desetinku procenta vzhůru korigovala červnové údaje. Podle nich průmysl meziměsíčně o 0,4 % vzrostl a meziročně o totéž oslabil (původně 0,3 % a -0,5 %).

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí jako celek klesla o 0,2 procenta, je přitom klíčovým tahounem a zejména průmyslovým motorem eurozóny. „V tom množství nejistoty si německý průmysl vede velmi silně,“ komentuje Evelyn Herrman z BNP Paribas. S odkazem na vývoj průmyslových objednávek se domnívá, že riziko poklesu v německých průmyslových firmách je zažehnáno.

Podle včerejších dat přinesl červenec objednávkám v německém průmyslu nejsilnější růst za poslední rok. Sezónně očištěné objednávky vzrostly o 4,6 procenta po červnovém poklesu o 2,7 procenta, očekáván byl přitom růst pouze o procento a půl.

Objednávky německého průmyslu dávají zapomenout slabému čtvrtletí

Tvrdá čísla o objednávkách a vývoji celého průmyslu z části vyvažují propad v důvěře v ekonomiku, na který ukazují německé průzkumy s tím, že vkrádat se začínají dopady ukrajinského konfliktu a protiruských sankcí. Nezaměstnanost na rekordních minimech ale posiluje domácí spotřebu.

Kontrast s náladou mezi podniky i spotřebiteli v obavách z Ukrajiny přináší podrobnější pohled na strukturu objednávek. Domácí vzrostly o 1,7 procenta, zatímco exportní poskočily o 6,9 procenta, taženy 14,6% růstem ze zemí mimo eurozónu.

Bundesbank drží výhled celoročního růstu německé ekonomiky o 1,9 %, příští rok o 2 %. ECB očekává růst eurozóny o 1 % a 1,7 %. To jsou hodně rozevřené nůžky a z Bundesbank proto zní, že určité zhoršení její prognózy nejméně pro letošek je pravděpodobné.

Jasným vzkazem jsou včerejší kroky Evropské centrální banky, která jak snížila sazby, tak oznámila, že k říjnu začne s programem odkupu aktiv. V geopollitické rovině Evropská komise připravuje další kolo sankcí vůči Rusku za postupy na Ukrajině. Tyto restrikce zpětně dopadají na evropské ekonomiky včetně jejich vývozu, výrazně právě na Německo.

Newsletter