Německá inflace na čtyřletém minimu

Růst spotřebitelských cen v Německu v květnu zpomalil na nejslabší úroveň za čtyři roky. Meziroční míra inflace dosáhla 0,9 procenta po dubnovém růstu o 1,3 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta po dubnovém poklesu o 0,2 procenta. Spolkový statistický úřad dnes potvrdil předběžné údaje z počtátku měsíce.

Nejvíce proti dubnu zlevnily oděvy a komunikační služby, které spolu s kategorií vzdělání vykazují i výrazný meziroční pokles cen. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v EU se ceny meziměsíčně snížily o 0,3 procenta a meziročně o 0,6 procenta.

Míra inflace v celé eurozóně v květnu dle předběžného odhadu klesla na 0,5 procenta z dubnových 0,7 procenta. Nachází se tak hluboko pod 2% hranicí stanovou ECB jako strop cenové stability. Již déle než půl roku se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za „nebezpečnou“.

Slabá míra inflace byla jedním z hlavních faktorů, které Evropskou centrální banku minulý čtvrtek přiměly k oznámení balíku podpůrných opatření, včetně snížení depozitní sazby do záporu nebo další dávky levných úvěrů bankám.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Německá inflace v dubnu potvrzena na 1,3 % – stále nízko, ekonomické oživení ohroženo

 

Newsletter