Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Německá inflace v dubnu potvrzena na 1,3 % – stále nízko, ekonomické oživení ohroženo

Inflace v Německu v dubnu dosáhla 1,3 %, meziměsíčně však spotřebitelské ceny poklesly o 0,2 %, vyplývá z údajů spolkového statistického úřadu. Německá EU harmonizovaná meziroční inflace dosáhla 1,1 %. Údaje jsou v souladu s předběžnými čísly a potvrzují, že je inflace sice na vzestupu, ale pomalejším tempem, než očekávali analytici.

Inflace v celé eurozóně v dubnu dosáhla 0,7 %, což je výrazně pod střednědobým inflačním cílem Evropské centrální banky (2,0 %). Proto prezident ECB Mario Draghi na začátku května signalizoval možnost snížení klíčových úrokových sazeb. Současnou prognózou ECB je míra inflace v eurozóně letos na úrovni 1 %, příští rok 1,3 % a v roce 2016 pak 1,5 %. Pro konec roku 2016 je odhadem ekonomů ECB úroveň 1,7 %.

Pro srovnání, inflace v České republice v dubnu dosáhla jen 0,1 %. „Růst cenové hladiny je momentálně v ČR velmi pomalý. Jen těsně uniká deflačnímu pásmu a nachází se v oblasti ultra-nízké inflace, neboli lowflace, jak se nyní módně říká,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „Je však takový stav překážkou ekonomickému oživení? Nikoli.“

Na problém nízké inflace upozornila už včera šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde. Také Lagarde apelovala na Evropskou centrální banku k prorůstové měnové politice.

Newsletter