Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Německá vláda zhorší prognózu ekonomiky, tvrdí zdroje

Další projev nedůvěry v sílu oživení klíčové evropské ekonomiky. Německá vláda vydá v příštím týdnu zhoršenou prognózu růstu německého hospodářství. S informací přichází agentura Reuters. Berlín se tak zařadí po bok Mezinárodního měnového fondu a předních ekonomických institutů.

Německá ekonomika by podle nové vládní prognózy, kterou interpretují zdroje Reuters, měla v letošním i příštím roce vzrůst zhruba o 1,25 %, což znamená revizi z dosavadních odhadů na úrovni 1,8 % a 2 %. Ministerstvo hospodářství by revizi údajů o hospodářském růstu mělo zveřejnit v úterý.

Recese německé ekonomiky za dveřmi?

MMF srazil odhad letošního růstu německé ekonomiky na meziročních 1,4 %, příští rok čeká jen 1,5 %. Ve čtvrtek pak zhoršily svůj výhled přední ekonomické instituty. Letos má HDP podle jejich nového odhadu stoupnout o 1,3 procenta místo doposud očekávaných 1,9 procenta. V příštím roce pak podle institutů růst zpomalí na 1,2 procenta. Předchozí odhad naopak počítal se zrychlením růstu na dvě procenta. Již v září zhoršila odhad letošního růstu Německa tamní bankovní asociace BdB, a to na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Včera si přisadil šéf institutu Ifo s varováním před dlouhým obdobím stagnace eurozóny.

Šéf Ifo: Euro přineslo Evropě ztracenou dekádu. Čelíme další

Největší evropská ekonomika letošní rok zahájila silným růstem. Ve druhém čtvrtletí však klesla o 0,2 procenta. Někteří ekonomové upozorňují, že vzhledem k posledním slabým údajům o průmyslové výrobě a zakázkách a zahraničním obchodu by ekonomika mohla klesnout i ve třetím čtvrtletí, technicky by tak spadla do recese. Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků.

Newsletter