Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Německá vláda zhorší prognózu ekonomiky, tvrdí zdroje

Další projev nedůvěry v sílu oživení klíčové evropské ekonomiky. Německá vláda vydá v příštím týdnu zhoršenou prognózu růstu německého hospodářství. S informací přichází agentura Reuters. Berlín se tak zařadí po bok Mezinárodního měnového fondu a předních ekonomických institutů.

Německá ekonomika by podle nové vládní prognózy, kterou interpretují zdroje Reuters, měla v letošním i příštím roce vzrůst zhruba o 1,25 %, což znamená revizi z dosavadních odhadů na úrovni 1,8 % a 2 %. Ministerstvo hospodářství by revizi údajů o hospodářském růstu mělo zveřejnit v úterý.

Recese německé ekonomiky za dveřmi?

MMF srazil odhad letošního růstu německé ekonomiky na meziročních 1,4 %, příští rok čeká jen 1,5 %. Ve čtvrtek pak zhoršily svůj výhled přední ekonomické instituty. Letos má HDP podle jejich nového odhadu stoupnout o 1,3 procenta místo doposud očekávaných 1,9 procenta. V příštím roce pak podle institutů růst zpomalí na 1,2 procenta. Předchozí odhad naopak počítal se zrychlením růstu na dvě procenta. Již v září zhoršila odhad letošního růstu Německa tamní bankovní asociace BdB, a to na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Včera si přisadil šéf institutu Ifo s varováním před dlouhým obdobím stagnace eurozóny.

Šéf Ifo: Euro přineslo Evropě ztracenou dekádu. Čelíme další

Největší evropská ekonomika letošní rok zahájila silným růstem. Ve druhém čtvrtletí však klesla o 0,2 procenta. Někteří ekonomové upozorňují, že vzhledem k posledním slabým údajům o průmyslové výrobě a zakázkách a zahraničním obchodu by ekonomika mohla klesnout i ve třetím čtvrtletí, technicky by tak spadla do recese. Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků.

Newsletter