Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Německé akcie letos vítězem?

Prozatím nejzajímavější událostí roku 2015, co se vývoje na trzích týče, bylo Draghiho oznámení o spuštění programu kvantitativního uvolňování, které je součástí měnové politiky Evropské centrální banky. Cíleno je na podporu hospodářského růstu a zastavení deflačního rizika, které se nad eurozónou vznáší. Přestože posouzení účinnosti této politiky bude trvat delší dobu, dopad slabšího eura může být viditelný hned. Kde? V Německu, píše v zajímavém komentáři WisdomTree.

2015 – rok německých akcií

Export je důležitou součástí německé ekonomiky a v konečném důsledku by právě na něj mohlo mít slabší euro velmi silný dopad. Na obrázku 1 viz galerie článku, můžeme vidět historický pohled na to, jak měna ovlivnila celkový vývoj na německém akciovém trhu.

Bližší pohled na trend měny

Tři trendy z šesti sledovaných období byly charakterizovány silnější německou měnou a tři charakterizovány slabší. Vše bylo měřeno ve vztahu k americkému dolaru. Dva ze tří trendů, vyznačujících se slabší měnou, provázel dvouciferný výnos akciového trhu. Viz obrázek 2 v galerii ke článku.

Bližší zaměření se na německé exportéry

Začátkem května 2013 spustil WisdomTree tzv. Germany Hedge Equity Index – index pro německý export, který požaduje, aby jednotlivé „složky“ indexu generovaly z německých zdrojů méně než 80 procent svých zisků. Od data vzniku do února 2015 jsou na něm k dispozici dva měnové trendy eura:

Silné euro od 1. 5. 2013 do 6. 5. 2014: V tomto období zažilo euro přechod od 1,32 za dolar k 1,39 za dolar. Německý vývoz vzrostl o 19,9 procent a MSCI Germany Index v místní měně vzrostl o 18,8 procent. I ti, kteří měří výkonnost MSCI indexu v amerických dolarech, by těžili z apreciace eura a byly za stejné období výš o téměř 26 procent kumulativně.

Slabé euro od 6. 5. 2014 do 6. 2. 2015: V tomto období zažilo euro přechod od 1,39 dolarů až k 1,13 za dolar – depreciace téměř o 19 procent. Německý vývoz vzrostlo 15 procent a MSCI Index v místní měně vzrostl o 14,9  procent a nabízel velmi podobný výnos. Klíčové bylo nevrstvit další dodatečné expozice eura, které stáhly za stejné období výnosy z MSCI indexu v amerických dolarech dolů na -6,4 % kumulativně.

Závěr? Investoři by na Německo neměli zapomenout.  Hlavně v případě, že věří, že Draghiho program kvantitativního uvolňování má potenciál vyvolat další slabší trend eura.

Newsletter