Německé firmy se Číny nebojí, ukázal index Ifo

Důvěra německých podnikatelů a firem v domácí ekonomiku pokračuje druhý měsíc v opatrném růstu. Jedná se o příjemné překvapení vzhledem k očekávání mírně slabšího výsledku. Obchodníci na měnovém trhu ponechávají údaj bez větší reakce a euro po včerejší rally vůči dolaru dnes slábne zhruba o 0,4 % na 1,1537 EURUSD.

Index institutu Ifo, sestavovaný na základě průzkumu mezi zhruba 7 tisíci německých firem, v srpnu vzrostl z červencových 108 bodů na 108,3 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg přitom očekávali sestup indexu na 107,6. 

Lépe z průzkumu vyšel první ze dvou dílčích indexů, který hodnotí současný vývoj – ten se zvýšil z 113,9 na 114,8. Subindex očekávání pro následujících šest měsíců těsně poklesl na 102,2. Oba údaje byly lepší ve srovnání s očekáváním.

Němci: Čína je důležitá, ale nás táhne EU

Německá centrální banka Bundesbank ve své srpnové zprávě uvedla, že domácí ekonomika má nakročeno k pevnému růstu ve zbytku roku. Určitou protiváhu dopadům zpomalující čínské ekonomiky mají vytvořit domácí výdaje, podpořené rekordně nízkou nezaměstnaností a úrokovými náklady.

Největší ekonomika Evropy podle dnes potvrzených údajů rostla ve druhé čtvrtině roku 0,4procentním tempem, meziročně o 1,6 procenta. K růstu HDP přitom přispěl především zahraniční obchod, zatímco domácí poptávka snížila tempo růstu. 

Newsletter