Německé firmy se probírají z deliria, index Ifo roste

Náhled na německou ekonomiku se lepší, po zvýšení důvěry investorů reprezentované indexem ZEW dnes hlásí zvýšení indexu také institut Ifo, který sleduje sentiment zhruba 7 tisíc německých firem.

Euro k dolaru před zveřejněním Ifo krátce propadlo k 1,2375, následně však obnovilo hladinu 1,24. Dnešní denní rozpětí je dosud 1,2364 až 1,2410 EUR/USD. Evropské akciové trhy nabraly růstový směr, německý DAX přidává 0,5 %.

Sledovaný index podnikatelské nálady v listopadu zastavil šest měsíců trvající řadu poklesů a vzrostl na 104,7 bodu, ačkoli trh očekával mírný pokles na 103 bodů z říjnových 103,2 bodu.

Výsledky průzkumu mezi zástupci zhruba 7 tisíc společností navíc poukázaly na zlepšení pohledu na současnou situaci i očekávání pro příštích šest měsíců. První se subindexů se zvýšil na 110 bodů z 108,4 bodu (konsensus 108 b.), zatímco druhý vzrostl na 99,7 bodu z 98,3 bodu (konsensus 98,5 b.).

Po Číně i Německo: růst průmyslu se zastavil

Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Dnešní Ifo jde proti v minulém týdnu zveřejněným průzkumům společnosti Markit, podle nichž je listopadový růst německého soukromého sektoru nejpomalejší za 16 měsíců a zpracovatelský sektor stagnuje. Lepší důvěra podniků naopak navazuje na listopadový překvapivý růst důvěry investorů v Německu. Index institutu ZEW se v listopadu poprvé od začátku roku zvýšil.

Newsletter