Německé firmy střízliví, Ifo zásadně přibrzdilo

Důvěra v německou ekonomiku očima firem a podnikatelů roste čtvrtým měsícem v řadě, ačkoli únorový růst je jen nepatrný a zaostal za analytiky očekávaným tempem. Sledovaný index podnikatelské nálady sestavovaný institutem Ifo tento měsíc vzrostl na 106,8 bodu, 7měsíční maximum, z lednové úrovně 106,7 bodu. Konsensem Bloomberg byla přitom nastavená laťka 107,7 bodu.

Za očekáváním zaostaly také indexy vyjadřující očekávání pro příštích šest měsíců a hodnotící současnou situaci. První z nich dokonce klesl na 111,3 z 111,7 bodu a druhý vzrostl o 0,5 procentního bodu na 102,5 b. Očekáváné úrovně byly 112,5 a 103 bodů.

Německý akciový index DAX po zveřejnění zprávy Ifo ustoupil s ráno dosaženého historického rekordu, drží však zhruba 0,6% zisk. Euro pak vůči dolaru dál slábne a obchoduje se u 1,1330.

Šéf Ifo vyzývá k návratu k drachmě

Německým exportérům pomáhá slábnoucí euro. Další příznivé efekty v podobě levné ropy a blížícího se zahájení evropského programu QE zeslabuje nejistota na geopolitické úrovni. Prezident institutu Hans-Werner Sinn minulý týden představil svůj radikální názor na problém řeckého dluhu, když řekl, že jediné řešení situace bankrotující země spatřuje v opuštění eurozóny a návratu k drachmě.

Zatímco firmy jsou opatrnější, důvěra investorů v německou ekonomiku roste v únoru výrazněji a to na roční maximum. Podle předběžného odhadu, který minulý týden zveřejnil spolkový statistický úřad, stoupla německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí o 0,7 procenta, a prudce tak zrychlila tempo růstu po zvýšení o pouhou desetinu procenta v předchozím kvartálu. Za celý rok se zvýšila o 1,6 procenta. 

Německá ekonomika očima investorů dál roste v ceně

Newsletter