Německé firmy věří ekonomice méně. 5 měsíců v řadě

Již pět měsíců v řadě ubírají němečtí podnikatelé na optimismu. Index institutu Ifo vycházející z průzkumu mezi zástupci zhruba 7 tisíc společností v září klesl na 104,7 bodu ze srpnové úrovně 106,3 bodu. Výsledek je zklamáním s ohledem na očekávání analytiků, které bylo nastaveno na mírnější pokles na 105,8 b.

K poklesu došlo u obou subindexů – pohled na současnou situaci i očekávání pro příštích šest měsíců. Ukazatel současných podmínek klesl o 0,6 bodu na 110,5 b., zatímco index očekávání se výrazně snížil o 2,4 b. na 99,3 b. Konsensy analytiků byly 110,2 b. a 101,2 b.

Německá ekonomika, hnací motor Evropy, je dále pod tlakem. Ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 %, především vlivem mírné zimy, která působila ve prospěch růstu v prvních třech měsících roku. Zhoršující se sentiment podnikatelů doplňuje včerejší údaje z průmyslu, které ukázaly na nejslabší růst aktivity za 15 měsíců. Dílčí index nových objednávek v rámci průzkumu mezi nákupními manažery navíc poukázal na první pokles zakázek od června 2013.

Německý index DAX reagoval poklesem o 0,4 %, který aktuálně snižuje a podobně jako britský FTSE100 a francouzský CAC40 se potýká s mírnými ztrátami.

Newsletter