Německé firmy zůstávají v dobré náladě, Ifo opět roste

Důvěra v německou ekonomiku v řadách tamních firem se zlepšuje i v úvodu roku. Ukazuje to sledovaný index podnikatelské nálady sestavovaný institutem Ifo, který v lednu vzrostl na 106,7 bodu z prosincové úrovně 105,5 bodu a pokořil očekávanou laťku 106,5 bodu.

Výsledky průzkumu mezi zástupci zhruba 7 tisíc společností ukazují i zvýšení jak očekávání pro příštích šest měsíců, tak lepší hodnocení současné situace. První ze jmenovaných subindexů se zvýšil na rovných 102 bodů z 101,3 b. (konsensus 102,5 b.), zatímco druhý vzrostl z 109,8 na 111,7 bodu (konsensus 110,8 b.).

Důvěra v největší ekonomiku Evropy očima podnikatelů roste třetí měsíc v řadě. Pomáhají jí nižší náklady díky levné ropě, slabé euro (dobrá zpráva pro exportéry) i v minulém týdnu oznámený program QE Evropskou centrální bankou.

Evropská měna, která po nedělních volbách v Řecku stanovila nové 11leté dno pod 1,11 EURUSD, od rána ztráty umazala a stabilizuje se u 1,1250 EURUSD. Německý index DAX, který zahájil seanci mírně v záporu, aktuálně připisuje zhruba 0,5% zisk.  

Nálada investorů prudce stoupá. Německu věří

V minulém týdnu zveřejnil své údaje o důvěře v německou ekonomiku institut ZEW, tentokrát z pohledu investorů. Index očekávání pro příštích šest měsíců v lednu silně vzrostl na 48,4 bodu z 34,9 bodu a překonal i optimistické odhady. I ZEW tak vzrostl třetí měsíc v řadě a zaznamenává maximum od loňského února.

Newsletter