Německé investory ECB nepřesvědčila, důvěra v ekonomiku dál klesá

(Doplněno 11:33) Očekávání pro německou ekonomiku se nadále zhoršuje, ukázal index institutu ZEW. Ten v červnu nečekaně padá hlouběji na 29,8 bodu z květnových 33,1 b. Ukazatel má vyjadřovat očekávání německých investorů pro vývoj v ekonomice pro následujících šest měsíců.

Ani v červnu se tak nezastavil pokles důvěry v německou ekonomiku, který trvá již od začátku letošního roku. Šest měsíců trvající zhoršování sentimentu odborníků následuje po prosincovém dosažení sedmiletého vrcholu 62 bodů. Nyní je index nejnižší od prosince 2012.

Analytici předpokládali, že index očekávání pro německou ekonomiku sestavovaný mannheimským institutem vzroste v červnu na rovných 35 bodů a odrazí se tak od 16měsíčního minima 33,1 b. Nečekaným propadem v květnu o více než 10 bodů index opustil úroveň 43,1 b.

Německé investory tak příliš nepřesvědčilo ani rozhodnutí ECB o bezprecedentním balíku opatření pro uvolnění měnové politiky včetně záporné depozitní sazby, nižší reposazby a levných dodávek likvidity bankám.  

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Přes slábnoucí vyhlídky do budoucna se hodnocení současných ekonomických podmínek naopak zlepšilo, když tento index vystoupal v červnu na 67,7 bodu z 62,1 bodu, při očekávání stagnace.

„Německá ekonomika je v současnosti ve velmi dobré kondici, ačkoli její další zlepšování se stává čím dál náročnější. Zaznamenali jsme silný první kvartál 2014 díky příznivému počasí, druhé čtvrtletí bude pravděpodobně slabší,“ uvedl prezident institutu ZEW Clemens Fuest.

ZEW index pro eurozónu jako celek v červnu vzrostl a to o 3,2 bodu na 58,4 b., hodnocení současných ekonomických podmínek v měnovém celku se naopak zhoršilo o 2,1 bodu na -27,7 b.

Nová prognóza Bundesbanky pro Německo: silnější růst ekonomiky, slabší inflace

Německá centrální banka Bundesbank včera předpověděla, že největší ekonomika Evropy poroste ve druhém čtvrtletí pomaleji než v silném období na začátku roku. V dalším kvartále ovšem počítá opět se zrychlením růstu za podpory stavebnictví a optimismu spotřebitelů. V červnové makroekonomické prognóze Bundesbanka počítá letos s růstem ekonomiky Německa o 1,9 procenta a jeho mírným zrychlením na rovná 2 procenta v roce příštím.

Newsletter