Německé Orco se přejmenovalo po klíčovém projektu. Vítek chystá dravý růst

Německá realitní společnost Orco Germany, nad kterou již ztratila kontrolu skupina Orco ve prospěch miliardáře Radovana Vítka, oznámila přejmenování po svém klíčovém berlínském portfoliu GSG na skupinu GSG GROUP. Pro nejbližších 12 měsíců mimořádná valná hromada posvětila investice v řádu desítek milionů eur a představenstvu pak potvrdila pětileté právo na emisi miliard nových akcií.

Mimořádná valná hromada, konaná dne 13. května, rozhodla silou 90,55 % hlasovacích práv o přejmenování Orco Germany na GSG GROUP. Pro příštích dvanáct měsíců skupina schválila cíl pro investice v rozsahu 60 milionů eur s možností dalšího navýšení. Krok jde ruku v ruce s rozšířením investiční strategie. Ta nově vykračuje i za hranice Německa a, zdá se, zastupuje dosavadní roli realitní skupiny Orco.

GSG GROUP se chce zaměřit na realitní aktiva, která generují stabilní příjem a na aktiva, získaná příležitostně za stlačenou cenu. Kromě Německa se chce skupina do budoucna orientovat také na trhy ve středoevropském regionu – Chorvatsko, Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Rusko a Slovensko. A jak sama uvádí, jsou to trhy, „kde byla dlouhodobě aktivní skupina Orco Property Group“.

Z pohledu struktury aktiv jsou hlavním kanceláře, maloobchodní plochy, rezidenční projekty, průmyslové a logistické objekty, hotely, zdravotnictví i pozemky.

Masívní jsou oprávnění představenstva v oblasti emise nových akcií. GSG GROUP uvádí, že počet nyní emitovaných akcií dosahuje 453.921.339 kusů (při free floatu zhruba 35,3 milionu kusů). Nad rámec těchto akcií získalo představenstvo potvrzení oprávnění na pětiletém horizontu počínaje 13. květnem letošního roku k vydání až čtyř miliard kusů akcií při rámci pro autorizovaný kapitál 400.000.000,0 eur.

O „německém Orku“ (dnes již GSG GROUP) miliardář Radovan Vítek, majitel skupiny CPI a hlavní akcionář skupiny Orco a také německé společnosti opakovaně prohlašoval, že stojí za posílení kapitálu a nové investice, na rozdíl od skupiny Orco, kterou s nejvyšší pravděpodobností čeká vyvedení atraktivních aktiv a likvidace zbytku společnosti, včetně stažení akcií z pražské burzy. Radovan Vítek těmito kroky pokračuje v klíčových změnách v německé společnosti i ve skupině.

V dubnu skupina Orco Property Group oznámila, že odsouhlasila prodej celkem 108 milionů akcií Orco Germany za celkem 55 milionů eur kvůli financování úvěrů, dříve přijatých pro projekt polského mrakodrapu Zlota 44 ve Varšavě. Krok vysvětlila tím, že umožní následný řádný prodej varšavského mrakodrapu a odvrátí riziko bankrotu tohoto projektu a jeho nuceného vypořádání. Právě tento krok ale znamená definitivní ztrátu kontroly skupiny Orco nad německou společností.

Podobně německá společnost, ještě jako Orco Germany, oznámila vstup do chorvatských hotelů v turistickém letovisku ostrova Hvar. Jde o roky rozvíjený a finančně i právně problémový projekt skupiny Orco a chorvatské vlády Suncani Hvar.

Na konci dubna byla skupinou Orco oznámena mimořádná a řádná valná hromada na den 28. květen. Na programu mimořádné valné hromady je zejména rozhodnutí o snížení kapitálu ze současných 114.507.629,0 eur na nově 11.450.762,90 eur cestou snížení účetní hodnoty akcie na 0,1 eur z aktuálně platných 1,0 eur. Účetní hodnota akcie přitom byla již nedávno snížena z dvou eur na jedno euro. Dalším z klíčových bodů mimořádné VH je souhlas s oprávněním k vydání až 200 milionů kusů nových akcií Orco během příštích pěti let. Ty by mohly být vydány vedle dosud vydaných 114.507.629 ks akcií. Record date pro valnou hromadu je právě dnešek 14. květen 2014.

Úkolem řádné valné hromady pak je kromě standardních finančních schválení potvrzení již dříve provedených personálních změn ve vedení skupiny Orco: s platností na rok (do další výroční valné hromady v roce 2015) má potvrdit Jiřího Dederu, Edwarda Hughese, Radovana Vítka, Tomáše Salajku a Guye Walliera v představenstvu skupiny Orco a Jiřího Dederu pak v roli výkonného ředitele. Mimořádná valná hromada Orco 8. dubna letošního roku přijala již dříve ohlášený odchod zakladatele společnosti Jeana-Françoise Otta z představenstva a schválila jmenování Tomáše Salajky do představenstva.

Orco v březnu oznámilo prohloubení ztráty firmy na 227 mil. eur ze 42 mil. eur v předchozím roce. Jako důvod uvedla zejména odpisy, na nichž se řádově polovinou podílel právě polský nedokončený projekt Złota 44 v centru Varšavy.

Newsletter