Německo chce v eurozóně ministra financí a daně

Německo si přeje diskutovat o ustavení funkce ministra financí eurozóny, který by měl vlastní rozpočet a mohl by ukládat zvláštní daně. O víkendu to napsal týdeník Der Spiegel. Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho podle agentury Reuters informaci nepotvrdila, ale ani nepopřela, hovořit o „eurodaních“ je však prý zavádějící.

Vizi přísnější kontroly ekonomik států eurozóny předestřel už v červnu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Její součástí je i možné vytvoření úřadu ministra financí eurozóny jednoho dne.

Nejmenovaný zdroj z německého ministerstva financí nyní časopisu Der Spiegel řekl, že Schäuble je otevřený myšlence převodu „významných finančních zdrojů“ ze svých daňových příjmů do samostatného rozpočtu měnové unie.

Jedna z variant by prý mohla být taková, že 19 členských států eurozóny by do takového rozpočtu převáděla část svých příjmů plynoucích z výnosů a z daní z přidané hodnoty. Ministr financí eurozóny by přitom mohl být oprávněn ukládat daňové přirážky, což by se rovnalo vytvoření „eurodaní“, dodal zdroj týdeníku.

„Jsme připraveni o těchto otázkách jednat vážně,“ ujistil v této souvislosti.

Schäuble: Ve sporu o Řecko jsem připraven odejít

Schäubleova mluvčí podle Reuters tyto informace nepotvrdila, ale ani nepopřela. Poznamenala jen, že diskuse na toto téma teprve začaly.

„Jednotlivé prvky, o nichž se debatuje, je nutné vidět v celém kontextu a potřebovaly by změny v evropských dohodách,“ upozornila ale. „Z tohoto hlediska hovořit o ‚eurodaních‘ je naprosto zavádějící,“ dodala.

Reuters připomněl, že Juncker v souvislosti s úsilím vyřešit řeckou finanční krizí připravil v červnu ve spolupráci s Evropskou centrální bankou a s dalšími institucemi EU zprávu, která podporuje poskytování větší pomoci zemím, jež se ocitly v nesnázích. Zároveň ale hovoří i o tvrdším postihu zemí, které neplní rozpočtové povinnosti.

Newsletter