Německo má důvěru firem, Ifo stabilně roste

Důvěra německých firem v největší ekonomiku Evropy se stabilně lepší a je nejsilnější za posledních 10 měsíců. Sledovaný index podnikatelského sentimentu sestavovaný institutem Ifo se v dubnu zvýšil šestý měsíc v řadě, a to na 108,6 z 107,9 bodu, přičemž mírně překonal očekávání analytiků na úrovni 108,4 bodu. Německý akciový index drží ráno připsaný mírný zisk a euro se vůči dolaru drží nad 1,088 EURUSD.

Směr vývoje dílčích indexů Ifo se pak rozchází. Hodnocení současné situace se lepší na 113,9 z revidované úrovně 112,1 bodu, zatímco subindex očekávání pro příštích šest měsíců klesl o 0,4 bodu na 103,5.

Německé ekonomice dodává sílu příznivý kurz eura i růst důvěry spojený s rekordně štědrou stimulační politikou Evropské centrální banky. Dál také doznívá efekt nízkých cen energií. Nejistotou číslo jedna zůstává Řecko, ohledně něhož se dnes v lotyšské Rize schází skupina ministrů financí regionu.

Německá ekonomika je z pohledu eurozóny naprosto klíčová, tvoří zhruba 29 procent jejího hrubého domácího produktu. Centrální banka Bundesbank očekává v letošním roce solidní růst německé ekonomiky, své odhady zlepšily přední expertní instituty. Podle německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela vláda využije lepšící se vyhlídky k posílení investic.

Opatrnost přišla ze strany investorů, jejichž důvěra v dubnu poprvé po půl roce zeslábla – měřeno indexem německého institutu ZEW.

Důvěra investorů v ekonomiku Německa po půl roce slábne

Newsletter